Georg Jensen åbner restaurant

Nu er Georg Jensen på banen med lidt af en nyhed: en restaurant i Kina.

Designvirksomheden Georg Jensen har eksisteret i over 100 år og er et af Danmarks førende designbrands inden for ure, smykker og en række produkter til hjemmet. Georg Jensen har fans over hele verden, men særligt kineserne er glade for de danske designbrand.

Dette tager Georg Jensen nu til efterretning og åbner i forlængelse heraf et showroom og en restaurant i Kina – nærmere bestemt i Beijing. Det skriver finans.dk.

Restauranten hedder The Georg, og den er den første af sin slags på verdensplan. Kineserne har ifølge finans.dk taget godt imod det nye tiltag, som bl.a. inkluderer en menu, hvor der er fokus på kvalitet, enkelthed og lokale råvarer.

Georg Jensen har siden 2012 haft fokus på at blive et globalt brand med vækst især i Asien – herunder Kina.

Formex

Sponseret

Formex kickstarts the design autumn

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

21.08.2025Formland

Sponseret

Bolig Mad Design-messen udvider med ny udgave i MCH Messecenter Herning

15.08.2025Designbase.dk

Plastindustrien om glippet plasttraktat: Vi har brug for globale løsninger

15.08.2025Designbase.dk

Teamtronic styrker sin europæiske position

14.08.2025Designbase.dk

Sommerens konkursfald dækker over stigende pres på erhvervslivet

13.08.2025Designbase.dk

AI stormer frem i erhvervslivet, mens nye regler træder i kraft

13.08.2025Designbase.dk

Eksporten til USA holder skindet på næsen

12.08.2025Designbase.dk

Investeringer i startups og innovatører

11.08.2025Designbase.dk

Få glæde af skattebesparelsen - men du skal slå til nu

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023