35 år i aida A/S

Indkøbsdirektør hos aida A/S Mogens Jensen, 54 år, kan netop i disse dage fejre sit 35-års jubilæum i virksomheden.

Mogens Jensen, der er indkøbsdirektør i aida A/S kan i disse dage fejre sit 35-års jubilæum. Samtidig bliver han udnævnt til COO i virksomheden. Foto: aida.

”Mogens blev ansat som elev på lageret i 1985 – samme år som vi indviede de bygninger i Skødstrup ved Århus, der også i dag danner rammen om vores virksomhed”, fortæller Peter Maae Jensen.
Efter afsluttet læretid kom Mogens i militæret, men da han efter knap to år var færdig som soldat, vendte han tilbage til aida’s lager.


I 1992 blev han som lageret yngste mand udnævnt til lagerchef, og siden er det gået slag i slag, fortæller Peter, for herefter blev Mogens forfremmet til logistikchef, siden til indkøbsansvarlig og sidst til indkøbsdirektør i virksomheden.
”I forbindelse med Mogens’ 35-års jubilæum og som en konsekvens af, at Mogens de seneste år har knoklet for at tage en MBA, som han nu har gennemført, udnævnes han til COO – Chief Operating Officer”, løfter Peter sløret for, så man må i høj grad sige, at Mogens Jensen har arbejdet sig op. Fra lageret til direktørstolen.

En stor dedikation
Peter slår videre fast, at Mogens er fantastisk vellidt af alle sine kollegaer og meget dygtig til sit job. ”Han er i det hele taget yderst dedikeret og loyal over for kompagniet, og det er selvfølgelig også medvirkende årsager til udnævnelsen til COO”.
I 2001 blev Mogens desuden medarbejderaktionær, hvilket han fortsat er i dag.


Udover sit arbejde med indkøb, har Mogens de seneste år også haft ansvaret for enkelte store kunder. ”Typisk gælder det kunder, hvor hans store viden om produktion og logistik spiller en rolle, og det er mit klare indtryk, at de er meget tilfredse med at have ham som kontaktperson”, lyder det, og Peter slår fast, at den selvsamme store viden omkring logistik og transport har bidraget væsentligt til, at aida er kommet succesfuldt igennem corona-tiden uden de leveringsudfordringer, som mange andre af branchens aktører har været ramt af. ”Faktisk har vi stort set været fuldt leveringsdygtige igennem hele perioden, og det har betydet meget for aidas udvikling”.


I sin fritid deltager Mogens i maratonløb i ind- og udland, og hans foretrukne transportmiddel til og fra arbejde er trods afstanden cyklen.
Mogens kan fejre dagen med sin kone og deres to børn, og når der holdes internationalt salgsmøde til august, vil jubilæet blive markeret.
-PF

Formex

Sponseret

Formex kickstarts the design autumn

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

03.09.2025Designbase.dk

Lavpris på speed - sådan shopper danskerne hos Temu og Shein

02.09.2025Designbase.dk

Ny analyse: Danmark har mistet tusindvis af butikker

02.09.2025Designbase.dk

Tårnhøje afgifter truer miljøet og danske virksomheder

01.09.2025Designbase.dk

Skattestyrelsen: 470.000 virksomheder får hjælp til at få styr på momsen

01.09.2025Designbase.dk

Disse varer bliver oftest stjålet

27.08.2025Designbase.dk

Nu skal alle forsendelser til USA toldbehandles

27.08.2025Designbase.dk

Strikkere sørger for kæmpe beløb til Unicef i Gaza

26.08.2025Designbase.dk

Sammen om fremtiden: Lifestyle and Design Cluster indfører medlemskab

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023