5 hurtige til Marianne Jensen, formand for FAGA og ejer af Eurotex

Marianne Jensen er formand for brancheforeningen FAGA og ejer tekstilvirksomheden Eurotex. Designbase har talt med hende om messesituationen og den nært forestående Formland.

Hvad får man ud af at udstille på messer?
Først og fremmest skaber alle messer et godt fundament for kundemøder. Derudover er der to former for messer med individuelle træk: Udstillingsmesser, hvor man viser, hvad ens firma står for, og så er der handelsmesser, hvor man primært viser og sælger næste sæsons varer.

De vigtigste messer er handelsmesserne, hvor man netop har mulighed for at skrive ordrer op. Det er jo vigtigt for en virksomhed at kende sin ordrebeholdning, og når messen er slut, kan man se, om man har overholdt budgettet, eller om man skal revidere enten positivt eller negativt i budgetterne.

Hvad er din holdning til, at vi i Danmark har to messer i stedet for én samlet?
Det har jeg ingen holdning til. Formland repræsenterer et bredt segment, som gerne vil sælge sine produkter og laver ordrer på messen. Derimod kan vi høre, at northmodern mere er en udstillermesse, men også en messe som retter sig mod møbelindustrien. Om der er plads til to, er ikke noget, jeg skal afgøre; det er udstillerne og kunderne, der bestemmer.

Kommer der ingen udstillere eller købere, tror jeg ikke, at der er ret mange messeudstillere eller –arrangører, der synes, at det er fedt at pumpe penge i foretagenet. Men hvis behovet er der, kan der i princippet være lige så mange messer som overhovedet muligt.

Hvad forventer du dig af Formland i februar?
Jeg forventer, at de kunder, som vi har med at gøre, allerede på dét tidspunkt bestemmer sig for, om de vil købe vores produkter til deres kommende efterårs- og julesalg eller ej. Vi sælger også forårsting, men i vores branche er efteråret vigtigst.

Vores vigtigste messe er januar-messen Heimtextil, og allerede efter denne messe kan vi stort set se, hvor positivt året vil blive. Som firma har vi været her i mange år, så vores kunder kender os og ved, hvad vi står for. Men de kender også til vigtigheden af at få aftalerne i hus, mens man stadig kan huske, hvordan den netop overståede julehandel forløb.

Kan du komme med et godt råd til andre messeudstillere?
Jeg har udstillet på Formland 51 gange til februar – to gange årligt i 25 år, så jeg burde om nogen kunne give et godt råd. Og mit bedste råd må være, at man aldrig skal hvile på laurbærerne eller gå og tænke, at man ved alt om det hele, fordi man har prøvet tingene før. For det gør man ikke. Næste år kan tingene se helt, helt anderledes ud.

Hvordan har Formland ændret sig gennem de 25 år, du har været på messen?
Formland er og har altid været oppe på beatet, synes jeg. Formland er helt med på, hvad der sker på diverse messer, og de er deres ansvar bevidst over for udstillerne. ”Krisen” omkring de to messer har desuden medført noget meget positivt, da alle i branchen, både udstillere og messearrangører, har strammet sig an.

Det negative er dog, at man har diskuteret med nogen, man ikke ønsker at diskutere med. Der er jo ikke nogen, der ønsker at være uvenner.

aida a/s

Sponseret

Nyheder til bordet fra Confetti

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

03.02.2026Designbase.dk

Nye bogføringskrav kan ramme 40.000 virksomheder uden varsel

02.02.2026Designbase.dk

Danske virksomheder er klar til europæisk teknologi

02.02.2026Designbase.dk

SMVdanmark roser ny cyberaftale: Vigtig styrkelse af erhvervslivets digitale sikkerhed

30.01.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Roomba ruller videre: iRobot styrker fundamentet og sætter kurs mod næste kapitel

30.01.2026Designbase.dk

Officielt miljømærke i markant vækst

30.01.2026Designbase.dk

Bruger du AI i din markedsføring?

29.01.2026Designbase.dk

Når stilheden bliver grøn

29.01.2026Designbase.dk

Når stilheden bliver grøn

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex aps
Messe
Christmasworld – Full of magic

Som den førende internationale messe for sæsonbestemt dekoration og festlig dekoration åbner Christmasworld op for effektive designmuligheder, der overrasker kunderne. For nye synergier, der tilbyder merværdi.

Dato

06.02.2026

Sted

Frankfurt am Main

Dimex aps
Seminar
Ambiente 2026: Nye muligheder for danske HoReCa-aktører

Frankfurt-messen sætter fuldt fokus på hotel-, restaurant- og cateringbranchen – og åbner dørene for danske leverandører med design, funktionalitet og bæredygtighed i højsædet.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Dimex aps
Messe
Christmasworld, Creativeworld og Ambiente

Generelle tendenser og temaer på de tre store forbrugsvaremesser, fokuserer på at give forbrugerne mulighed for at skabe personlige og mindeværdige øjeblikke, hvilket er et perfekt match til temaet "Make the Moment Yours".

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Salone del Mobile.Milano
Messe
Salone del Mobile

The Salone Internazionale del Mobile is a hub of experimentation and cross-pollination, a meeting point and a place for new opportunities to reflect on the world of design and planning. The 2025 edition will take place from 8th to 13th April 2025, in the Rho Fiera Milano spaces, as is traditional.

Dato

21.04.2026

Sted

Milano

MESSE C - Furniture Fair
Messe
MESSE C FurnitureFair

MESSE C Furniture Fair er den nye messe for hele den danske og nordiske møbelbranche.

Dato

26.04.2026

Sted

Fredericia

3daysofdesign
Messe
3daysofdesign

A platform to showcase & celebrate great design 3daysofdesign is a festival for dreamers, doers and the design curious.

Dato

10.06.2026

Sted

København

Copyright 2023