Affaldssortering i butikken – hvad er kravene?

I Danmark er der krav til, at affald på arbejdspladser skal sortereres. I 2023 trådte nye krav i kraft, og fra 2025 øges tilsyn med affaldssortering ved virksomhederne. Derfor er det en god ide allerede nu at være opmærksom på kravene.

Foto: www.123RF.com

Erhvervsvirksomheder har i flere år skulle sortere deres affald, så affald der kan genbrugs, genanvendes eller på anden måde udnyttes, bliver udsorteret. Fra 2023 trådte nye krav i kraft i forhold til husholdningslignende affald fra erhverv, lyder det fra Dansk Erhverv

Hvad skal sorteres?

Virksomheder skal som udgangspunkt sortere alt affald egnet til materialenyttiggørelse. Af Affaldsbekendtgørelsen fremgår det, at affald egnet til materialenyttiggørelse er:

  • Glasaffald, metalaffald, plastaffald, papiraffald, papaffald, madaffald, haveaffald, træaffald, tekstilaffald, mad- og drikkekartonaffald, genanvendeligt farligt affald, herunder batterier og elektronik, genanvendeligt PVC-affald, andet affald, der er egnet til materialenyttiggørelse.

Her skal man særligt være opmærksom på det sidste punkt, andet affald, der er egnet til materialeudnyttelse. Det betyder, at har man andre affaldsfraktioner end de nævnte, så kan der også være krav til, at det udsorteres det fra restaffaldet.

De nye krav fra 2023

Siden 1. jan. 2023 har der været krav til, at virksomheder sorterer deres husholdningslignende affald. Og da husholdningslignende affald er affald som er frembragt af virksomheder og som i sammensætning svarer til affald fra private husholdninger, rammer det de danske detailbutikker.

Der er sorteringskriterier for 10 affaldsfraktioner, hvilket er; madaffald, papir, pap, glas, metal, plast, mad- og drikkekartoner, farligt affald, tekstilaffald og restaffald.

Affaldet skal som udgangspunkt sorteres særskilt, altså skal man have en spand til hver affaldsfraktion f.eks. en til metal og en anden til plast. For husholdningslignende affald er følgende kombinationer dog tilladt at indsamle i samme spand:

  • Papiraffald og papaffald.
  • Metalaffald og glasaffald.
  • Metalaffald og plastaffald.
  • Plastaffald og mad- og drikkekartonaffald.
  • Metalaffald, plastaffald og mad- og drikkekartonaffald.

-PF

Formex

Sponseret

Formex kickstarts the design autumn

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

16.10.2025Designbase.dk

JYSK tredobler bonus til butiksmedarbejdere efter rekordår

15.10.2025Designbase.dk

6 ting, du skal vide om danskernes forbrug på nettet

13.10.2025Designbase.dk

Generationsskifte har lige nu historisk gode vilkår

13.10.2025Designbase.dk

Konkursbilledet i Danmark: Stigning på 10 procent vækker bekymring

10.10.2025Designbase.dk

Fratræk din købsmoms på bogføringstidspunktet

08.10.2025Designbase.dk

Sådan kan AI skabe værdi og styrke konkurrencekraften i SMV'er

07.10.2025Designbase.dk

Sådan beskattes personalegoder i 2026

07.10.2025Designbase.dk

Et mere robust betalingsberedskab hilses velkomment

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023