Bryg kaffen direkte i kanden - uden grums

Problemet med stempelkander er, at kaffen hurtigt bliver kold, og der kommer grums i kaffen. Men ikke P7 fra Espro - markedets bedste stempelkande.

Hvad er mere praktisk end at brygge kaffen i den kande, den serveres i. Eneste ulempe er bare, at kaffen hurtigt bliver kold, og der kommer grums i kaffen. Men så har du ikke prøvet P7 fra Espro.  

Hemmeligheden gemmer sig under låget: Espros patenterede mikrofilter giver dig den mest rene kop kaffe, du kan forestille dig. Hvert mikrogram kaffe går i forbindelse med det varme vand, så du får det bedste fra kaffen, bl.a. de æteriske olier. Når stemplet trykkes ned, forsegles kaffegrumset og er adskilt fra kaffen, du drikker - og bønnerne undgår overekstrahering. Den sidste kop fra kanden smager lige så godt som den første.

I modsætning til traditionelle glasstempelkander er P7 bygget som en tank. Lavet af rustfrit stål hele vejen igennem. Udover det eksklusive look har kandens dobbelte sider en fremragende evne til at holde på varmen. Låget er lavet med silikonepakninger, der sikrer dig et drypfrit låg.

Den ultimative te- og kaffenydelse

Espro P7 er meget mere avanceret bygget end andre stempelkander på markedet - og den eneste, du nogensinde behøver at købe. Du kan brygge præcis den mængde kaffe, du ønsker. Eller te. Espro P7 fås i både blank og børstet stål og i 2 størrelser.

Filter til tebrygning kan købes separat.

Vejledende priser: 550 ml: DKK 799,-. 1,0 liter: DKK 999,-

Læs mere her: http://espro.ca/how-it-works/

Specifikationer:

·         550 ml. (4 kop) og 1,0 liter (8 kop) rustfri stålkande med dobbelte vægge og varmeisolering

·         Dobbelte mikrofiltre

·         9-12 gange finere end traditionel French Press

·         BPA, BPS og phthalat-fri filtre

·         Egnet til kaffe og te

·         Forsegler tebladene / kaffebønnerne og trækkeprocessen stoppes så snart stemplet presses i bund. Den sidste slurk smager derfor som den første

·         Egnet til maskinopvask

Mere fra...

11.11.2025Witt Denmark A/S

Sponseret

Witt Denmark A/S bliver officiel distributør af Brød & Taylor i Norden pr. 1/11-2025

29.10.2025Witt Denmark A/S

Sponseret

Witt Denmark A/S bringer EasyMotionSkin til Norden – ny æra for EMS-træning

27.10.2025Witt Denmark A/S

Sponseret

Witt Denmark A/S og Haier Europe indgår strategisk partnerskab for at accelerere vækst og innovation i Norden

23.10.2025Witt Denmark A/S

Sponseret

Lad historien udfolde sig – by KlipKlap bliver legekammerat på Bogforum

06.10.2025Witt Denmark A/S

Sponseret

Prisvindende French Door-serie sætter ny standard for køle-fryseskabe

30.09.2025Witt Denmark A/S

Sponseret

Witt Denmark A/S bliver distributør af Roborocks kabelfrie robotplæneklippere på det nordiske marked

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Copyright 2023