Chicagomessen bliver endnu mere inspirerende

Fremadrettet bliver International Home + Housewares Show i Chicago endnu mere inspirerende. Fra 2020 hedder messen “The Inspired Home Show”, og planen er at kombinere indkøb og spændende produkter med muligheden for at høre foredrag og oplæg, der kan inspirere til udviklingen af en spændende detailhandel.

International Home + Housewares Show i Chicago kunne denne gang melde udsolgt med 2205 udstillere fra 43 lande. Det er også sidste gang messen hedder “International Home + Housewares Show”, fordi International Housewares Association fra 2020 har valgt at kalde messen for “The Inspired Home Show, IHA’s Global Home + Housewares Market.”
“Fra udstillerne har vi hørt, at kvaliteten af besøgende var den bedste i mange år”, lød det fra Derek Miller, direktør for IHA, der driver messen på en non-profit-basis.
Men nu efter 122 messer og 15 år som “International Home + Housewares Show,” rebrandes messen 14.-17. marts 2020 som “The Inspired Home Show, IHA’s Global Home + Housewares Market”, og messen bliver fremadrettet mere livsstils orienteret, fastslog Derek Miller også.
“Forbrugerne driver detailhandlen med deres livsstil og de ting, de køber. Design og funktion er ikke længere den eneste grund til at folk køber ting til hjemmet, og derfor tager The Inspired Home Show tingene et skridt videre i forsøget på at hjælpe detailhandlerne med at forstå, hvordan design og funktion passer ind i deres forbrugeres livsstil, og ikke mindst finde en måde at inspirere dem til at købe produkter, der komplimenterer den livsstil”, lød det.
Piritta Törrö, der står for International Marketing & Business Development ved International Housewares Association, mener klart, at den nye Inspired Home messe også er et godt sted for danske indkøbere at hente ny inspiration.
”Der er naturligvis masser af nye produkter, men herudover arbejder vi rigtig meget med undervisning og inspiration, netop fordi det er en non-profit messe arrangeret af IHA”, lyder det.
Hun mener, at danske og svenske indkøbere kan finde nye produkter i Chicago, der kan differentiere dem fra de konkurrerende detailhandlere.
”Inspired Home er super stærk på funktionelle produkter og ny innovation inden for bl.a. elektriske apparater. Og ser man mod de amerikanske brands, er der her mulighed for at se hele sortimentet og ikke blot den del af det, man har valgt at tage til Europa”, fortæller Piritta.

Et inspirerende program
Udover at der vises produktnyheder, gør The Inspired Home meget i forhold til foredrag, undervisning og inspiration. Det gælder trendpræsentationer af bl.a. Pantone, og det gælder foredrag, hvor fremtrædende detailhandelseksperter fortæller om fremtidens udfordringer, hvordan man eksempelvis sælger til de forskellige generationer, og i det hele taget; hvordan detailhandlen kan udvikle deres forretning.
”Næste år planlægger vi endnu flere foredrag om detailhandlens fremtid”, fortæller Piritta Törrö, ”for det handler om, at detailhandlen hele tiden skal være et skridt foran for at kunne udvikle forretningen positivt”.
Besøgende indkøbere kan desuden få en gratis konsultation med en detailhandelsekspert, og denne gang havde man for første gang en inspirationsdag, der fandt sted fredagen før messen.
”Denne gang var det for de amerikanske indkøbere, men planen er, at udbygge arrangementet til også at omfatte de internationale indkøbere, der kan lytte til foredrag og tale med eksperter inden for detailhandelsudvikling, sociale medier med meget mere”.
Derudover arrangerer Inspired Home en række netværksarrangementer i løbet af messedagene, hvor det er muligt at møde såvel andre indkøbere som udstillere.
Herudover laves ”Retailmaps”, der gør det muligt for de besøgende at finde de inspirerende detailbutikker i Chicago og omegn, og der arrangeres en ”Retailtour”, hvor man sammen besøger nogle af de mest spændende butikskoncepter.
”Vi kan se på vores statistikker, at kommer indkøberne én gang, er der stor sandsynlighed for, at de kommer igen”, lyder det fra Piritta, der videre fortæller, at man gør, hvad man kan for at gøre opholdet i Chicago og på messen så let som muligt for indkøberne.
”Vi sørger for rigtig gode hotel-deals, og vi sørger for bustransport hver eneste dag til og fra messen”, slutter Piritta Törrö.
I forbindelse med The Inspired Home uddeles også The IHA Global Innovation Awards (gia)” for innovation og nytænkning i design-, interiør- og housewarebranchen. Denne gang vandt Bahne i Frederiksberg Centret den fornemme pris.

Bahne kåret som en af verdens bedste

Bahnes forretning i Frederiksberg Centret har netop vundet den fornemme internationale detailhandelspris ”The IHA Global Innovation Awards (gia)” for innovation og nytænkning i design-, interiør- og housewarebranchen.

Bahne vandt en gia i Chicago. Her ses Pia Finne, redaktør Designbase, Calina Kokholm, butikschef Bahne Frederiksberg Centret, Maiken Lehmann, butikschef Bahne, Fisketorvet og Hans Snestrup, Business Manager Designbase..

Bahnes vision er hentet i Piet Hein’s digt ”Jeg er sgu min egen” – for uanset hvilken vej, branchen går, er målet, at man hos Bahne vil gå sine egne veje.

Med det motto har Bahne i Frederiksberg Centret netop vundet den internationale og yderst prestigefyldte gia Retail Award som en af verdens fem mest innovative detailbutikker inden for design-, interiør- og housewarebranchen.
Prisen “The gia Global Award for Retail Excellence” uddeles hvert år af organisationen International Housewares Association i forbindelse med messen The Inspired Home Show i Chicago, og nomineringen til prisen skete, da Bahne i Frederiksberg Centret i august vandt Designbaseprisen.
”Vi er meget stolte og ydmyge over at have modtaget denne anerkendelse, specielt på vegne af vores fantastiske personale”, siger Jacob Bahne, der er indehaver af Bahnes 20 butikker rundt omkring i Danmark.
Den internationale jury, der valgte Bahne som en af de fem vindere af gia Retail Award, består af Wolfgang Gruschwitz, Gruschwitz GmbH, Scott Kohno, Retail Element LLC, danske Henrik Peter Reisby Nielsen, ReisbyConsult ApS, Anne Kong, underviser og designer specialiseret i Visual Merchandising samt af syv redaktører fra branchemagasiner rundt omkring i verden. De deltagende butikker bedømmes på mission, vision og strategi, visual merchandising, marketing, kundeservice og videreuddannelse af medarbejdere samt på innovation.

GIA - GLOBAL INNOVATION AWARDS Mere end 25 fagmedier inden for design, interiør og husholdning fra hele verden udvælger nationale vindere, som dermed går videre i den globale konkurrence ved International Home + Housewares Show, nu The Inspired Home Show i Chicago hvert år. Siden GIA blev introduceret i 2000 er der blev kåret 430 butiksvindere fra 47 forskellige lande..

Om Bahne sagde den internationale jury:
”Bahne i Frederiksberg Centret har fokus på at have en veluddannet og tilfreds medarbejderstab. Man har en holistisk tilgang til målgruppen i mikset mellem design-, bolig og køkkenudstyr samt mode.
I butikken arbejdes med temaer, og hver tredje måned redesignes butikken, så den følger sæsonerne. Inventaret er innovativt og fleksibelt, og der arbejdes med belysningen på en måde, så produkter såvel som butik fremstår smukkest muligt.
Igennem butikken er der skabt temaer, områder og stemninger, der understøtter den spændende forbrugeroplevelse. Ikke mindst har man på en hel væg turdet skabe et stort grafisk værk, der som en teaterkulisse, giver stemning i butikken. Råt træ giver desuden en fornemmelse af bæredygtighed og miljøvenlighed”.
”Det vigtigste for os er egentlig, at prisen giver os mod på at fortsætte arbejdet med at gøre alle Bahne butikkerne unikke, med et lokalt præg og fokus på en individuel service”, slutter Jacob Bahne, som understreger, at prisen først og fremmest skyldes en stærk holdindsats i butikken og bag kulisserne.

Quilts of Denmark A/S

Sponseret

Dundyner: Det naturlige valg til vinteren

Formland

Sponseret

Formland skruer op for messens faglige program

Relateret indhold

25.09.2026Designbase.dk

Ny CEO skal drive Basic & Mores vækst

24.09.2026Designbase.dk

JYSK runder 52,3 milliarder i omsætning

24.09.2026Designbase.dk

Søstrene Grene åbner nyt B2B-forretningsben

23.09.2026Designbase.dk

SOFACOMPANY åbner ny butik i Stavanger

22.09.2026Designbase.dk

Virksomheder mangler overblik over værdien af AI

16.09.2026Designbase.dk

Apuls får bøde for vildledende tilbud

15.09.2026Xilium

Sponseret

Den dyreste fejl ved ERP? At vente med et projekt, man allerede ved er nødvendigt

14.09.2026Designbase.dk

30 finalister klar til Danish Design Award 2026

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle
IHGF
Messe
62nd IHGF Delhi Fair autumn 2026

The ultimate home & lifestyle showcase

Dato

13.10.2026

Sted

New Delhi, India

Jinhan Fair - Home & Gifts
Messe
Jinhan Fair - Home & Gifts

Jinhan Fair for Home & Gifts ( Jinhan Fair for Short ) is the largest and most professional export trade platform on the professional sector of home & gifts, and also the only UFI approved export trading fair of home & gifts in China.

Dato

21.10.2026

Sted

PWTC, Guangzhou, China

Dimex aps
Messe
Nordstil – orders.meetups.lifestyle.

As the central meeting point for the north, Nordstil attracts a large number of buyers to Hamburg every year. This is where regional retailers and many others meet innovative products to enrich their range for the coming season. A wealth of inspiration and a selection of products from all styles that cannot be found anywhere else in northern Germany.

Dato

09.01.2027

Sted

Hamborg Messe

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Everything gets woven together!

Where trends, design and global business intertwine: Heimtextil is your platform for home and contract textiles and textile design. Experience innovative solutions for the entire interior design: with the Heimtextil Trends 27/28, visionary design by Patricia Urquiola, textile sustainability and order volumes of all sizes. For even more synergies, business success and new contacts from all over the world!

Dato

12.01.2027

Sted

Frankfurt am Main

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Når tekstiler former fremtidens rum

Tekstiler er for længst rykket ud af rollen som dekoration. De skaber stemning, forbedrer akustikken, tilfører varme og struktur og er med til at definere både private og professionelle rum. På Heimtextil 2027 i Frankfurt samles den internationale branche for at vise, hvor tekstildesign er på vej hen.

Dato

12.01.2027

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Maison&Objet
Messe
Maison&Objet

One House. All Interior Designs

Dato

14.01.2027

Sted

Paris

Copyright 2023