Chokoladeproducent udvider forretningen

Chokoladefirmaet Peter Beier Chokolade har haft stabil fremgang i 2014. Derfor udvider virksomheden nu til flere salgssteder.

Modelfoto..

Danskerne er glade for velsmagende kvalitetschokolade. Det har chokoladeproducenten Peter Beier oplevet de seneste år, og særligt årsregnskabet for 2014 viste en stabil fremgang. Derfor udvider virksomheden nu til 100 salgssteder, skriver Berlingske Business.

”Tingene går den rigtige vej. Derfor synes jeg, at 2014 blev et tilfredsstillende år, hvor omsætningen viser gode takter. Den udvikling forventer jeg fortsætter i forbindelse med, at vi i år for alvor ekspanderer i eksterne forretninger,” siger Peter Beier til Berlingske Business.

Fremover bliver det ikke kun muligt at købe chokoladen i Peter Beiers egne specialbutikker. Virksomheden er nemlig i fuld gang med at få skrevet under på samarbejdsaftaler med nye forhandlere.

”Strategien er at øge salget via 50 til 100 udvalgte forhandlere. Det er vi i fuld gang med at eksekvere, og det går faktisk planmæssigt. Der er indgået en række aftaler, og flere af dem er i gang,” siger Peter Beier til Berlingske Business.

Chokoladesalget skal som udgangspunkt finde sted i Danmark, men Peter Beier er ikke afvisende over for, at udlandet på et tidspunkt også kan komme på tale. 

Hong Kong Trade Development Council (HKTDC)

Sponseret

Hong Kong Gifts and Premium Fair og Home InStyle afslører markedstrends i april 2026

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

31.03.2026Designbase.dk

Blot hver tredje startup har en kvindelig medstifter

27.03.2026Xilium

Sponseret

Sælg mere på messerne i 2026 – sådan gør du!

26.03.2026Designbase.dk

Overset tekstilgruppe skal genanvendes

24.03.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Restaurant domæne kåret til én af Danmarks 20 bedste restauranter

24.03.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

iRobot er tilbage - markerer nyt kapitel på AWE 2026 og vinder innovationspris

24.03.2026Designbase.dk

AI er ikke fremtiden – det er nutiden

24.03.2026Designbase.dk

For få unge søger ind på erhvervsuddannelserne

20.03.2026Designbase.dk

Længere mellem de tomme lokaler

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023