Danmarks bedste butiks- og varechefer er fundet!

Vinderne af Danish Retail Award

Vinderne: Klaus Slotsager, Føtex Rosengårdscentret, Anders Olsen, Ikea Taastrup og Peter Egebæk, Meny Kalundborg.

Fredag den 6. oktober blev vinderne af Danish Retail Award fundet ved et arrangement på Børsen i København. Priserne gives til de mest entusiastiske og forandringsskabende butiks- og varehuschefer i landet. Præmien er en studietur til Hong Kong.

I år blev der fundet tre vindere af Danish Retail Award. Nemlig: Peter Egebæk fra Meny i Kalundborg, varehuschef Anders Olsen fra Ikea i Taastrup og Klaus Slotsager, som er varehuschef i Føtex Rosengårdscentret.

Ifølge dommerpanelet vandt Peter Egebæk, fordi han er en trendspottende købmand, der blandt andet har etableret et lokalt samarbejde med Mejnerts Mølle, som producerer mel af lokale råvarer. Desuden er butikkens omsætning tredoblet siden 2015.

Klaus Slotsager, som med prisen sørger for en pris til Føtex for tredje år i træk. I dommerkomiteens begrundelse blev der lagt vægt på, at han brænder for resultaterne, men aldrig uden, at mennesket er i fokus.

Endelig fik Anders Olsen prisen for sit arbejde med at nytænke og forbedre alle dele af forretningsgangen hos Ikea i Taastrup. Han har eksempelvis løftet Ikea Restauranten til et nyt niveau, fremgår det af dommernes vurdering.

Også de unge blev hyldet

På dagen skulle vinderne af Detailhandlens Fagprøvepris også findes. Førstepladsen gik tik Maria Jørgensen fra Magasin i Aarhus, som blev hyldet for sit arbejde med børnetøjmærket Bakito. Andenpladsen gik til Rasmus Collstrup Petersen fra THansen i Grenå, mens Helene Vangsgaard Henriksen fra KlipKlap fik tredjepladsen.

Hele arrangementet blev til i samarbejde mellem Dansk Erhverv, ZBC Detailgruppen og Dansk Handelsblad.

Se mere her

Dimex aps

Sponseret

Nordstil Summer 2026: Fokuseret og fuld af nye produkter til efterår og vinter

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

04.06.2026Designbase.dk

DM i Skills øger unges interesse for erhvervsuddannelser

04.06.2026Designbase.dk

Nedslidning blandt seniorer koster milliarder

02.06.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Restaurant domæne tildelt Michelin-stjerne for fjerde år i træk

02.06.2026Designbase.dk

SMV’er vil ansætte flere unge i fritidsjob

01.06.2026Designbase.dk

Ferm Living styrker international vækst

01.06.2026Designbase.dk

SMV’er ser lysere på fremtiden end store virksomheder

29.05.2026Designbase.dk

Salone del Mobile hædres med Compasso d’Oro

29.05.2026Designbase.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023