Danskerne brugte flittigt dankortene i april

Dankortforbruget – både i den fysiske handel og på nettet – steg i april. Det viser nye tal fra Nets.

Danskerne var særdeles gode til at bruge dankortene i april. Tal fra Nets viser, at dankort-forbruget i den fysiske handel lå på 25,2 milliarder kroner i april, hvilket er en stigning på 3,8 procent i forhold til samme periode sidste år. Det skriver detailfolk.dk.

Inden for onlinehandel boomede dankort-forbruget i endnu højere grad. Her steg forbruget til fem milliarder kroner, hvilket svarer til 28,2 procent i forhold til april sidste år.

Med pengeoverførsler via mobiltelefon trak danskerne i alt 30,2 millareder kroner på dankortet i løbet af forrige måned.

aida a/s

Sponseret

Vanilla eller Chocolate? Ny minikop med stor personlighed

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

20.04.2026Designbase.dk

Færre konkurser – men pres i flere brancher

20.04.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Stærke franske brands sikres fremtid - CAFOM viderefører Brandt og De Dietrich

18.04.2026Designbase.dk

USA-blokade kan øge omkostninger for danske virksomheder

17.04.2026Designbase.dk

Forbrugere prioriterer wellness trods prispres

16.04.2026Designbase.dk

Nominerede til norske designpriser er offentliggjort

15.04.2026Designbase.dk

Supertrends former fremtidens butikker

14.04.2026Designbase.dk

Sverige vender tilbage til Salone del Mobile

14.04.2026Designbase.dk

Fagprøveprisen 2026 åbner for indstillinger

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023