Designfirma åbner Verner Panton-flagskibsbutikker

Designfirmaet Verpan åbner nu den første af en række butikker, som skal promovere firmaets Verner Panton-produkter.

Fra Verner Pantons sortiment af lamper..

Det danske designfirma Verpan producerer og markedsfører en række produkter fra Verner Panton – den danske designer (1926-1998), som er verdenskendt for sine møbler og lamper.

Nu åbner firmaet en række flagskibsbutikker, som udelukkende skal promovere Verner Pantons verdenskendte design, skriver finans.dk. Den første butik åbner i Aarhus, og planen er, at der skal være fysiske butikker på de markeder, som Verpan satser mest på – dvs. de nordiske markeder, England og Tyskland.

”Målet er, at det skal skabe ny omsætning – og hjælpe salget hos vores eksisterende forhandlere”, siger adm. direktør i Verpan, Peter Frandsen.

Verpan er en del af den østjyske designkoncern Frandsen Group, der er ejet af Benny Frandsen og hans familie. Ud over åbningen af flagskibsbutikkerne vil firmaet også udvide sortimentet af Verner Panton-produkter.

Formex

Sponseret

Formex kickstarts the design autumn

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

17.09.2025Designbase.dk

Forbrugerombudsmanden politianmelder Salling Group

16.09.2025Designbase.dk

Tilfreds med aftale om producentansvar

15.09.2025Witt Denmark A/S

Sponseret

Sommelier fra Michelin-restauranten Restaurant domæne vinder verdensmesterskab for unge sommelierer

15.09.2025Designbase.dk

Få styr på reglerne om tilbud til Black Friday og jul

15.09.2025Designbase.dk

Konkursudviklingen for august 2025

12.09.2025Designbase.dk

Skattelettelser på vej til mange danskere

11.09.2025Designbase.dk

Salling skriver historie og slår dørene op i København

10.09.2025Designbase.dk

Sådan kan du spare op til 40 % på kortgebyrer

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023