DesignTrade og EXPO NEWS slår sig sammen

<p>DesignTrade og EXPO NEWS slår pjalterne sammen.</p>

Ved DesignTrade Copenhagens første afvikling i august 2013 arbejdede den nye design- og interiørmesse sammen med profilgavemessen EXPO NEWS omkring fælles markedsføring og shuttlebusser. Nu udvides samarbejdet i form af en sammenlægning, der skal være med til at styrke København som messeby og tiltrække flere indkøbere fra både ind- og udland.

"Begge messer ønsker at arbejde målrettet med en international profil, som kan tiltrække en bred køberskare. Sammenlægningen er med til at samle de mange aktører i branchen – til gavn for København, de besøgende og ikke mindst udstillerne – samt bane vejen for ambitionen om at blive Skandinaviens førende messe inden for de kommende fem år,” siger salgs- og marketingdirektør for DesignTrade, Jacob Schmidt.

Bestyrelsesformand i Profil Gruppen A/S, Annette Andersen, der står bag EXPO NEWS-messen, ser også fordele ved samarbejdet: ”Tiden kræver nytænkning, og vi tror, at kombinationen af de to messer er innovativ tænkning, der vil give godt udbytte for både udstillerne og de besøgende fra branchen. DesignTrade har allerede fået en god start i 2013, og Bella Center er suverænt det mest attraktive udstillingssted i Danmark med en central placering i det nordiske messebillede. Vi ser derfor gode udviklingsmuligheder”, siger Annette Andersen.  

Samarbejdet omfatter både gennemførelse af en EXPO NEWS-messe i eget regi og et samarbejde, hvor EXPO NEWS indgår som en del af DesignTrade. EXPO NEWS afholdes separat d. 4.-5. marts i Bella Center og DesignTrade Copenhagen og EXPO NEWS afvikles for første gang sammen den 24.-26. august i Bella Center. 

Stockholm Furniture Fair

Sponseret

Stockholm Furniture Fair 2025 fremhæver fremtidens konstruktion og hænderne bag håndværket

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

15.07.2025Designbase.dk

Prisen er emballageordning blevet for høj

14.07.2025Designbase.dk

JYSK modtager et rekordhøjt antal arbejdsgiver-priser

10.07.2025Designbase.dk

Vækst, premierer og nye markeder

07.07.2025Designbase.dk

Rekordmange ældre fortsætter i arbejde

06.07.2025Designbase.dk

Dansk produktivitet er høj

03.07.2025Designbase.dk

Nu bliver det nemmere at overtage en virksomhed

02.07.2025Designbase.dk

Sådan håndteres de varme dage på arbejdspladsen

01.07.2025Designbase.dk

Digitale stopklodser forhindrer fejl og snyd med fradrag

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023