Duftlys med noget på hjerte

Foto: Kodanska..

Kodanska byder det nye år velkommen i skæret af deres nye duftlys. Lysene er opstået i et eksperimenterende arbejde med en overskydende restproduktion fra virksomhedens ‘Danish Summer’ kollektion. De stod med et overskydende parti af glas i ukurant størrelse, men som blev gentænkt i et nyt og funktionelt design af designer, Marie Graff.

“Det har været en lærerig og sjov rejse at skabe præcis de duftlys, vi havde i tankerne. Vi ønskede at skabe den bedste version af et duftlys med udgangspunkt i vores restproduktion. Det skulle med andre ord være et naturligt, æstetisk og ærligt kvalitetsprodukt, der kan genbruges efter at lyset er brændt ned”, siger hun.

- HCL

aida a/s

Sponseret

Nyheder til bordet fra Confetti

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

28.01.2026Designbase.dk

En branche i bevægelse – med fornyet optimisme

28.01.2026Designbase.dk

Nærvær, nye navne og design med retning

27.01.2026Designbase.dk

Designpris til 2nd Source

26.01.2026Designbase.dk

Et nyt skridt mod cirkulær tænkning i tæppebranchen

22.01.2026Designbase.dk

Her tager fremtidens home living form

21.01.2026Designbase.dk

Naviger rundt i Stockholm Design Week

20.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Den nye OOhh Jug forener funktion og æstetik

20.01.2026Designbase.dk

imm cologne åbner i dag – og sætter kursen for møbelåret 2026

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023