Færre danske virksomheder går konkurs
Konkursstatistikken for februar viser et fald på 13 procent sammenlignet med sidste år. Samlet set er konkurserne faldet markant i begyndelsen af 2026, hvilket tyder på mere stabile økonomiske vilkår for mange virksomheder.
Foto: 123RF.com
Efter flere år præget af økonomisk uro og stigende omkostninger tegner der sig nu et mere positivt billede for dansk erhvervsliv. Nye tal viser, at antallet af konkurser fortsætter med at falde.
I februar 2026 gik 283 virksomheder konkurs i Danmark. Det er 13 procent færre end i samme måned sidste år, hvor 374 virksomheder måtte dreje nøglen om. Samtidig viser de samlede tal for årets første måneder en endnu tydeligere udvikling: Her er antallet af konkurser faldet med hele 27 procent – fra 808 sidste år til 593 i år.
Ifølge Morten Kofoed-Larsen, Country Manager hos Creditsafe Danmark, kan udviklingen være et tegn på, at mange virksomheder har fået bedre økonomiske rammevilkår efter en længere periode med pres på økonomien.
”Antallet af konkurser er faldet markant sammenlignet med sidste år, hvilket indikerer, at flere virksomheder nu har haft bedre forudsætninger for at stabilisere deres økonomi efter en periode med udfordringer,” siger han.
Selvom den samlede udvikling er positiv, er der fortsat brancher, hvor konkurserne fylder relativt meget.
Bygge- og anlægsbranchen topper fortsat listen med 57 konkurser i februar. Det er dog stadig et fald på 15 procent sammenlignet med samme måned sidste år. Også i handelssektoren – som dækker både engros- og detailhandel – ses en mindre nedgang. Her blev der registreret 43 konkurser, hvilket er 9 procent færre end året før.
Den største forbedring findes i hotel- og restaurationsbranchen, hvor antallet af konkurser faldt med 34 procent. Også blandt administrative servicevirksomheder og hjælpetjenester er der en tydelig nedgang på 24 procent.
