Gubi får ny CEO

Jacob Gubi Olsen træder tilbage som CEO for møbelvirksomheden og bliver i stedet kreativ direktør.

Fra venstre: Jacob Gubi Olsen (kreativ direktør), Kenni Riise (ny CEO) & Lars Munch (partner i Axcel og bestyrelsesformand i Gubi). Pressebillede: Gubi..

Sidste år solgte Jacob Gubi Olsen 60 procent af virksomheden Gubi til Axcel for et milliardbeløb. Nu træder han så tilbage som administrerende direktør, og posten overdrages til Kenni Riise, der tidligere var driftsdirektør og nu skal tage sig af virksomhedens ambitiøse vækstplaner. Jacob Gubi fortsætter i rollen som kreativ direktør, og beholder desuden sin betydelige aktiepost og bliver næstformand i bestyrelsen.

Ifølge en pressemeddelelse fra Gubi ser Jacob Gubi frem til den nye stilling, da han længe har ønsket at kunne fokusere mere på det kreative område i udviklingen af Gubis produkter.

Stockholm Furniture Fair

Sponseret

Stockholm Furniture Fair 2025 fremhæver fremtidens konstruktion og hænderne bag håndværket

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

18.03.2025Designbase.dk

4 ud af 10 virksomheder vil ikke søge kompensation i dag

17.03.2025Designbase.dk

Færre forretninger i Danmark – detailhandlen under pres

17.03.2025Designbase.dk

Husk fristen for udbetaling af den 5. ferieuge

14.03.2025Designbase.dk

Nye kapitalkrav ved stiftelse af ApS

13.03.2025Designbase.dk

Færre konkurser i Danmark januar

12.03.2025Xilium

Sponseret

Problemer med IT systemet? Kom jeres hovedpine til livs med automatiseringen af forretningssystemet

12.03.2025Designbase.dk

Stort millionboost til kvindelige iværksættere

11.03.2025Designbase.dk

Overenskomst på plads for handel, viden og service

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023