Hvordan er det nu med læder?

PR-foto..

I designbranchen taler vi om FSC-certificeret træ, om ansvarlig emballering og om genanvendelige tekstiler, når det kommer til møbler. 

Men hvordan er det egentlig med læder, når vi taler om bæredygtighed? Læder er nemlig særdeles relevant at fokusere på, da lige præcis polstringen ofte udgør den allerstørste del af et møbel. Det mener Sørensen Læder.

For virksomheden gælder der særligt udtryk, sanselighed og prisen på designet. Ikke mindst fordi, at overfladen er i direkte fysisk kontakt med forbrugere over hele verden. Hver dag, i mange år. 

Derfor har Sørensen Læder i flere år arbejdet med klimavenlige læderkollektioner gennem konkrete tiltag, tests og certificering med dokumentation for øje. Nu er fx 25 procent af designselskabets samlede produktprogram certificeret, eller testet med tilgængelig dokumentation via uafhængige testinstitutter og certificeringsautoriteter.

- HCL

Stockholm Furniture Fair

Sponseret

Stockholm Furniture Fair 2025 fremhæver fremtidens konstruktion og hænderne bag håndværket

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

30.04.2025Designbase.dk

CSRD-rapporteringskrav sat i bero

29.04.2025Dimex

Sponseret

Nordstil 2025: Livsstilsmessen i Hamborg, der sætter tonen for sæsonens trends

29.04.2025Designbase.dk

Ny analyse: Skrankepaver stort problem for danske virksomheder

29.04.2025Designbase.dk

2026-farverne siger “Velkommen hjem”

28.04.2025Designbase.dk

Temu skruer op for charmeoffensiven

25.04.2025Designbase.dk

Er du i tvivl om toldsatserne til USA? Nyt værktøj giver dig overblikket

24.04.2025Designbase.dk

Nye regler om generationsskifte

23.04.2025Designbase.dk

Nordiske startups indtager København

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023