I 2026 skal sigtekornet stilles skarpt på administrative byrder

Statsministeren holdt en nytårstale med fokus på den usikkerhed, som mange oplever lige nu. Dansk Erhverv understreger, at 2026 bør blive et år, hvor kampen mod administrative byrder og konkurrenceevne skal have højeste prioritet.

Direktør i Dansk Erhverv, Morten Langager. Foto: Dansk Erhverv

Fra Dansk Erhverv er budskabet klart: Regeringens fokus i 2026 bør fortsat være skarpt stillet på at få lettet de administrative byrder. Sådan lyder det fra direktør Morten Langager.

På årets første dag holdt statsminister Mette Frederiksen en nytårstale, der især handlede om at skabe tryghed for danskerne.

”Det er vigtigt at understrege, at vejen til tryghed bliver politisk nemmere, når der er midler til rådighed. Det er der, hvis erhvervslivet er konkurrencedygtigt. Vi må aldrig glemme, at et konkurrencedygtigt erhvervsliv er en forudsætning for velstand og velfærd. Så fra Dansk Erhverv er budskabet klart: Regeringens fokus i 2026 bør fortsat være skarpt stillet på at få lettet de administrative byrder. De er og bliver virksomhedernes hovedpine nr. 1. Ved at sikre danske virksomheder de bedste rammevilkår ruster vi os til en skærpet global konkurrence,” siger Morten Langager, direktør i Dansk Erhverv.

Dansk Erhverv udarbejdede en analyse i 2025, der viste, at dansk erhvervsliv bruger mindst 90.000 årsværk og mindst 49 milliarder kroner årligt på at overholde regulering fra både Danmark og EU

”Vores medlemmer melder, at bøvlede regler og krav er den største hæmsko i forhold til at sikre vækst. Desværre ser vi fortsat en tsunami af regler, der skader virksomhederne. Derfor skal regeringen lægge sig i selen for at sikre, at Danmark og EU gør meget mere for at mindske byrderne. Det er nødvendigt at sikre den europæiske konkurrencekraft, så virksomhederne ikke er hæmmet i konkurrencen med for eksempel amerikanske og kinesiske virksomheder,” siger Morten Langager. 

Mindst muligt bøvl

Statsministeren meldte blandt andet i sin nytårstale, at regeringen vil indføre en fødevarecheck målrettet pensionister, personer uden for arbejdsmarkedet og børnefamilier med lave indkomster. Desuden meldte statsministeren sig også klar til at se på mulighederne for at justere på momssatser.

”Det er først og fremmest vigtigt at understrege, at niveauet på fødevarepriserne i Danmark er udtryk for et globalt fænomen. Vi ser de samme prisstigninger i andre lande. Vi kan samtidig konstatere, at priserne i høj grad har stabiliseret sig, og at der forventes lavere priser i 2026. Et særdeles stort flertal i Folketinget har med statsministerens melding nu tilkendegivet, at man er parat til at skrue på momsen. Vi ser frem til at se hvilke konkrete forslag, der bliver lagt på bordet og så indgå i en konstruktiv dialog. For os er det væsentligt, at de endelige modeller kommer til at medføre så lidt bøvl og administrativt besvær for virksomhederne og butikkerne, som muligt,” siger Morten Langager.

aida a/s

Sponseret

Skab varme i køkkenet med RAW teak – naturlige redskaber med rodfæste i nordisk æstetik

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

09.01.2026Designbase.dk

I 2026 skal sigtekornet stilles skarpt på administrative byrder

08.01.2026Antex Plast A/S

Sponseret

Tekniske plastkomponenter

08.01.2026Designbase.dk

Fejlbetalinger må ikke koste kunderne penge

08.01.2026Designbase.dk

Dansk kemikers opfindelse gør forfalskning af varer umulig

07.01.2026Formland

Sponseret

MCH sætter historisk besøgsrekord

07.01.2026Designbase.dk

Konkurrenceankenævnet: Botex får medhold i konkurrencesag

05.01.2026Designbase.dk

Ny fælles vejledning skal styrke forbrugernes beskyttelse mod uansvarlig långivning

05.01.2026Designbase.dk

Bankgebyrer er eksploderet

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023