IDEmøbler og ILVA indleder samarbejde med malingsproducent

IDEmøbler og ILVA indleder nu et unikt samarbejde med malingproducenten Dyrup, da bolighusene har erfaret, at kunderne ofte ønsker at blive inspireret til både nye møbler og nye farver på væggene.

Når kunderne næste gang besøger en IDEmøbler eller ILVA, så kan de fremover få inspiration til endnu mere end indretningen af deres bolig.

De to kæder oplever nemlig, at mange kunder også vælger at male deres hjem, når de skifter møbler ud, og ofte spørger kunderne til råds om, hvilke vægfarver der vil være gode til de møbler, de køber. Derfor har de to møbelkæder indgået et samarbejde med malingproducenten Dyrup.

- Når man maler væggene i sit hus, får man lyst til nye møbler – og omvendt, når man køber nye møbler, får man tit lyst til også at få nymalet sit hjem. Så fremover kan vi inspirere til både møbler og boligtilbehør – og også til hvilke farvekombinationer på væggene, som vil passe, siger Tove Cortnum, der er Retail Concept Manager for de to bolighuse.

Fremover kan kunderne få farveprøver med fra IDEmøbler og ILVA, hvis de bliver inspireret af de farver, som bolighusene har brugt til væggene i deres udstillinger af møbler og boligtilbehør. Derudover markedsføres Dyrups farver også i bolighusenes kataloger, nyhedsbreve og på sociale medier, så kunderne nemt kan få oplyst præcis den farvekode, der er brugt som baggrund på væggene i de miljøer, som IDEmøblers og ILVAs fotos er taget i. 

Dimex aps

Sponseret

Nordstil Summer 2026: Fokuseret og fuld af nye produkter til efterår og vinter

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

11.06.2026Designbase.dk

Temu-bøde løser ikke konkurrenceproblemet

10.06.2026Designbase.dk

Regler mod greenwashing skærpes i 2026

09.06.2026Designbase.dk

Rosendahl styrker indtjeningen trods modvind

08.06.2026Designbase.dk

SMVdanmark advarer mod nye emballageregler

05.06.2026Designbase.dk

EU sender nye bæredygtighedsstandarder i høring

05.06.2026Designbase.dk

AI og geopolitik presser forbrugsvareindustrien

04.06.2026Designbase.dk

DM i Skills øger unges interesse for erhvervsuddannelser

04.06.2026Designbase.dk

Nedslidning blandt seniorer koster milliarder

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023