Ikea vil producere møbler af papir

En møbelkollektion lavet af papir lyder umiddelbart som en urealistisk idé, men det er, hvad Ikea udsender i 2017. Kollektionen kommer til at indeholde sofaer og stole.

Papirsflyvere er noget, de fleste af os kender. Men hvad med en papirsstol? Eller –sofa?

Ifølge detailfolk.dk vil Ikea i 2017 have en møbelkollektion klar, som primært består af papir. Kollektionen vil byde på sofaer og stole, og lige nu foregår produktionen i Ikeas hovedkontor i Sverige.

Ifølge en af personerne bag projektet, Maja Ganszyniec, er processen lidt den samme, som når man former papir til æggebakker – i dette tilfælde er papiret dog endnu mere hårdt.

Projektet går desuden ud på, at genbrugt papir kan blive genbrugt endnu engang, skriver detailfolk.dk.

Dimex aps

Sponseret

Nordstil Summer 2026: Fokuseret og fuld af nye produkter til efterår og vinter

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

03.07.2026Designbase.dk

Erhvervstilliden falder – men SMV'erne holder modet oppe

02.07.2026Designbase.dk

Creative Denmark lukker – brancherne går hver til sit

01.07.2026Designbase.dk

New Designers samler fremtidens designtalenter

30.06.2026Designbase.dk

Online markedspladser: En genvej til vækst – men også til afhængighed

26.06.2026Designbase.dk

Bureaukrati koster SMV’er 53 mia. kr.

25.06.2026Designbase.dk

Færre unge kan presse rekrutteringen

24.06.2026Designbase.dk

EU-kurs på kemi vækker bekymring

23.06.2026Designbase.dk

Danskernes plastikforbrug fortsat på højt niveau

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023