Isenkræmmer i 40 år

Den 1. august kunne Toni Poulsen fra Løkken fejre 40 års jubilæum som isenkræmmer hos Imerco.

Livet som isenkræmmer startede allerede fra barnsben, da Toni hjalp til i faderens isenkramforretning, Importøren i Nørregade i Løkken.

Det var derfor naturligt, at hun kom i lære som isenkræmmer. Det skete hos isenkræmmer Søren Holm i Hjørring. Her var hun ansat i 36 år, og altså også efter at firmaet i 1998 blev til Imerco. For fire år siden rykkede hun til Imerco i Brønderslev.

”Når man har været i branchen i 40 år, oplever man, at tingene kører i ring. De spisestel, der engang var moderne, dukker op, omend i nyt design. Mange piger samler stadig spisestel. Men nu bliver det ikke sat ind i et skab og kun fundet frem ved festlige lejligheder. Nu bliver det brugt i hverdagen. Mange gør meget ud af at pynte et pænt bord også i dagligdagen,” fortæller Toni Poulsen til Oplandsavisen.dk. 

Dimex aps

Sponseret

Nordstil Summer 2026: Fokuseret og fuld af nye produkter til efterår og vinter

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

20.07.2026Designbase.dk

Forbrugerombudsmanden: Planlæg Black Friday i god tid

16.07.2026Designbase.dk

Adelante udvider porteføljen med to premiumbrands

09.07.2026Designbase.dk

idd cologne indgår partnerskab med Design Season Cologne

03.07.2026Designbase.dk

Erhvervstilliden falder – men SMV'erne holder modet oppe

02.07.2026Designbase.dk

Creative Denmark lukker – brancherne går hver til sit

01.07.2026Designbase.dk

New Designers samler fremtidens designtalenter

30.06.2026Designbase.dk

Online markedspladser: En genvej til vækst – men også til afhængighed

26.06.2026Designbase.dk

Bureaukrati koster SMV’er 53 mia. kr.

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023