Konkurrenceankenævnet: Botex får medhold i konkurrencesag

Konkurrenceankenævnet har afgjort, at der ikke er tilstrækkeligt grundlag for at fastslå, at den frivillige butikskæde Botex har overtrådt konkurrenceloven

Botex har ikke overtrådt Konkurrenceloven, da butikkerne aftalte, at de ikke måtte omdele reklamer til husstande i hinandens områder. Det fastslår Konkurrenceankenævnet nu. Foto: 123RF.com

Konkurrenceankenævnet har afgjort, at der ikke er tilstrækkeligt grundlag for at fastslå, at den frivillige butikskæde Botex har overtrådt konkurrenceloven, da den tildelte sine medlemmer eksklusive markedsføringsområder. Ankenævnets kendelse falder, efter sagen har været genbehandlet af Konkurrencerådet.

Konkret anlægger Konkurrenceankenævnet således en anden fortolkning af blandt andet Kommissionens horisontale retningslinjer end den, som Konkurrencerådet har lagt til grund. 

Vicedirektør i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen Tine Rønde siger: ”Vi er ikke enige i Konkurrenceankenævnets kendelse. Vores vurdering har været, at der var tale om en vedtagelse mellem virksomheder, som havde til formål at begrænse konkurrencen på det danske detailmarked for boligtekstiler. Den vurdering byggede vi på et grundigt forarbejde, herunder drøftelser med EU-Kommissionen om fortolkningen af reglerne. Vi kan konstatere, at Konkurrenceankenævnet ikke når frem til samme konklusion, så nu vil vi nærlæse kendelsen, før vi vurderer, hvad der videre skal ske.”

Sagen vedrører en aftale mellem butikkerne i Botex-kæden. Aftalen indebar blandt andet, at butikkerne ikke måtte omdele reklamer til husstande i hinandens områder. 
 
Oprindeligt afgjorde Konkurrencerådet i juni 2022, at Botex havde overtrådt konkurrencereglerne. Botex ankede afgørelsen til Konkurrenceankenævnet, der i oktober 2023 hjemviste sagen til fornyet behandling i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen. Styrelsen genbehandlede sagen, og i marts 2025 afgjorde Konkurrencerådet igen, at der er tale om en overtrædelse af konkurrencereglerne. Det er denne afgørelse, som Konkurrenceankenævnet nu har ophævet.

Dimex aps

Sponseret

Nordstil Summer 2026: Fokuseret og fuld af nye produkter til efterår og vinter

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

16.06.2026Designbase.dk

The Inspired Home Show samler kategorierne i nyt messeformat

15.06.2026Designbase.dk

Regeringens cirkulære strategi får opbakning

15.06.2026Designbase.dk

Markant fald i konkurser styrker erhvervslivet

12.06.2026Designbase.dk

ERP-projekter kræver mere end teknologi

11.06.2026Designbase.dk

Temu-bøde løser ikke konkurrenceproblemet

10.06.2026Designbase.dk

Regler mod greenwashing skærpes i 2026

09.06.2026Designbase.dk

Rosendahl styrker indtjeningen trods modvind

08.06.2026Designbase.dk

SMVdanmark advarer mod nye emballageregler

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023