Kubus-stagen opgraderes

Den ikoniske kubus-stage, designet af arkitekten Mogens Lassen, opgraderes nu til en nikkelbelagt udgave.

Designikonet Kubus, den geometriske stage, har for længst skrevet sig ind i dansk designhistorie. Nu lanceres Kubus i en nikkelbelagt udgave som en del af by Lassens nyeste kollektion. Det skriver Bo Bedre på sin hjemmeside.

Stagen er designet af arkitekten Mogens Lassen i 1962, og den nye udgave er således en naturlig forlængelse af netop dén tradition. Historien bag Kubus er ifølge Bo Bedre den, at stagen var et eksperiment, som Mogens Lassen viste til familie og kollegaer, og som han fik lokale håndværkere til at lave til særlige lejligheder.

Ud over Kubus i nikkel lancerer by Lassen også spejlet View i messing til 2016-kollektionen.

aida a/s

Sponseret

Skab varme i køkkenet med RAW teak – naturlige redskaber med rodfæste i nordisk æstetik

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

16.12.2025Designbase.dk

Beskæftigelsen stiger fortsat blandt indvandrere fra ikke-vestlige lande

15.12.2025Designbase.dk

Første dom for greenwashing

12.12.2025Designbase.dk

Højere kørselsfradrag og kørselsgodtgørelse i 2026

11.12.2025Antex Plast A/S

Sponseret

Bæredygtig plastproduktion

11.12.2025Designbase.dk

Salling fortsætter ekspansionen i hovedstadsområdet

09.12.2025Designbase.dk

Byrder for 6 mia. kr. fjernes fra erhvervslivet

09.12.2025Designbase.dk

Iværksætterne hjælpes i gang

08.12.2025Designbase.dk

Danske digitale løsninger skal lette EU byrder for 87 mia. euro

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023