Lampebutik i Odense skifter navn og fokus

Lysmesteren i Fjordsgade i Odense ændrer nu navn til Lux Light. Butikken vil derudover i fremtiden fokusere på designerlamper.

I 2004 overtog Lene Bugge Skjødt og Claus-Jørgen Lindkær lampebutikken Lysmesteren, som ligger i Fjordsgade i Odense. Butikken ændrer ny både navn og fokus, skriver retailnews.dk.

Det nye navn bliver Lux Light, og butikken vil i fremtiden fokusere på designerlamper: blandt andet fra Le Klint, Artemide og Peter Heit.

”Vi kan nu selv bestemme, tilrettelægge og målrette vores sortiement, indretning og markedsføring. Vi vil i fremtiden have et større fokus på designerlamper”, siger Lene Bugge til LokalAvisen NordVest.

Formex

Sponseret

Formex kickstarts the design autumn

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

21.08.2025Formland

Sponseret

Bolig Mad Design-messen udvider med ny udgave i MCH Messecenter Herning

15.08.2025Designbase.dk

Plastindustrien om glippet plasttraktat: Vi har brug for globale løsninger

15.08.2025Designbase.dk

Teamtronic styrker sin europæiske position

14.08.2025Designbase.dk

Sommerens konkursfald dækker over stigende pres på erhvervslivet

13.08.2025Designbase.dk

AI stormer frem i erhvervslivet, mens nye regler træder i kraft

13.08.2025Designbase.dk

Eksporten til USA holder skindet på næsen

12.08.2025Designbase.dk

Investeringer i startups og innovatører

11.08.2025Designbase.dk

Få glæde af skattebesparelsen - men du skal slå til nu

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023