By Lassen bytter rundt i ledelsen

Endnu engang bliver der skiftet rundt på topposterne hos designvirksomheden By Lassen.

Logo: By Lassen .

Søren Lassen, der er barnebarn af arkitekten Mogens Lassen, er stoppet som administrerende direktør for designvirksomheden By Lassen i København og Brdr. Jørgensen Components i Holstebro, der bl.a. producerer den kendte Kubus stage, designet af Sørens farfar Mogens Lassen. Det skrev Dagbladet Holstebro Struer tidligere på måneden.

”Det er helt udramatisk. Søren Lassen er fratrådt som direktør, men han vil fortsat sidde i bestyrelsen”, oplyser den nye direktør for begge selskaber, Jørn Dybvad Vinge til avisen.

Direktørskiftet kommer i hælene på de to virksomheders regnskab for 2017, der viser, at Brdr. Jørgensen Components kommer ud med et underskud på 866.000 kroner. Mens By Lassen derimod kom ud af 2017 med et overskud på 4,6 millioner kroner mod 5,4 millioner kroner året før.

Tilbage i 2016 valgte de to medejere Nadia Lassen og Peter Østerberg at sælge deres ejerandele i By Lassen og dermed blev Søren Lassen eneejer af virksomheden.

Vil bruge mere tid på udvikling og design

Ifølge Jørn Dybvad Vinge skyldes skiftet på topposterne at Søren Lassen vil dedikere sig mere til udvikling og design.
”Direktørskiftet kommer ikke, fordi der er krise. Det er et ønske fra Søren om at bruge mere tid på udvikling og design i stedet for alt det administrative, som direktørjobbet indebærer”, fortæller Jørn Dybvad Vinge til Dagbladet Holstebro Struer.

Den nye mand i direktørstolen Jørn Dybvad Vinge er også direktør for Buurskov & Lassen Maskinfabrik ApS samt BJC Ejendomme ApS og BJC Udvikling Aps, som desuden også er ejet af Søren Lassen. De to herrer har altså kendt hinanden gennem længere tid.

www.bylassen.dk

Formex

Sponseret

Formex kickstarts the design autumn

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

21.08.2025Formland

Sponseret

Bolig Mad Design-messen udvider med ny udgave i MCH Messecenter Herning

15.08.2025Designbase.dk

Plastindustrien om glippet plasttraktat: Vi har brug for globale løsninger

15.08.2025Designbase.dk

Teamtronic styrker sin europæiske position

14.08.2025Designbase.dk

Sommerens konkursfald dækker over stigende pres på erhvervslivet

13.08.2025Designbase.dk

AI stormer frem i erhvervslivet, mens nye regler træder i kraft

13.08.2025Designbase.dk

Eksporten til USA holder skindet på næsen

12.08.2025Designbase.dk

Investeringer i startups og innovatører

11.08.2025Designbase.dk

Få glæde af skattebesparelsen - men du skal slå til nu

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023