Lene Bjerre støtter Børnecancerfonden

Lene Bjerre bortauktionerer fem værker til Børnecancerfonden.

Da designvirksomheden Lene Bjerre i efteråret 2015 fejrede sit 40 års jubilæum, fortolkede fire fremtrædende danske kunstnere Lene Bjerres designunivers på hver sin måde. Det er der kommet fem forskellige værker ud af.

Nu er de fem værker blevet bortauktioneret hos Bruun Rasmussen netauktioner til fordel for Børnecancerfonden. Værkerne er:

•”Uden titel” af Andreas Schulenburg

• ”Kammertjenerinden vs. Samuraikrigeren” af Ida Kvetny

• ”Flower and mirrors” og “Meat Me” af Marco Evaristti

• ”Uden titel” af Peter Bonde

Børn skal have lov at være børn
Lene Bjerre donerer hele salgssummen for de fem værker til Børnecancerfonden.

”Når et barn rammes af kræft, rammes familien også. Børnecancerfonden hjælper de op mod 200 børn, der herhjemme årligt rammes af kræft, med oplevelser og støtte, og arbejder samtidig med oplysning og forskning. Vi vil gerne støtte op om det store arbejde, Børnecancerfonden gør for danske familier og for, at børnene kan få lov at være børn på trods af sygdom”, siger direktør i Lene Bjerre, Bjarne Poulsen, i en pressemeddelelse.

Udvikler kunstnerens univers
Om jubilæumsprojektet, hvor hver kunstner fik til opgave at fortolke Lene Bjerres univers og gerne bruge designobjekter fra kollektionerne, siger kunstner Ida Kvetny:

”I projektet får jeg mulighed for at betragte mine idéer på nye måder og eksperimentere med nye materialer. På den måde videreudvikles mit kunstneriske univers ved at afprøve nye grænser og komme op i et stort format, som måske ellers ikke var muligt. Desuden indgår mange af de arketyper, jeg allerede arbejder med, også i Lene Bjerres univers. Hvis brandet var en skikkelse, så måtte det være en krydsning mellem en kammerherreinde og en samuraikriger”.

Værkerne har kunnet beses online på bruunrasmussen.dk fra d. 4. december. Den samlede salgssum for alle værkerne går ubeskåret til Børnecancerfonden.

Dimex aps

Sponseret

Nordstil Summer 2026: Fokuseret og fuld af nye produkter til efterår og vinter

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

28.05.2026Xilium

Sponseret

Hvorfor har du stadig 5 systemer åbne, for at håndtere en enkelt kunde?

27.05.2026Designbase.dk

Googles AI ændrer e-handlens synlighed

26.05.2026Designbase.dk

Rekord i butikstyverier presser detailhandlen

25.05.2026Designbase.dk

Når markedet flytter online, følger både muligheder og vilkår med

22.05.2026Designbase.dk

UMAGE vinder Red Dot Award 2026

21.05.2026Designbase.dk

Åke Axelsson satte mennesket i centrum

19.05.2026Designbase.dk

3daysofdesign sætter fokus på nutiden

19.05.2026Dimex aps

Sponseret

Nordstil Summer 2026: Fokuseret og fuld af nye produkter til efterår og vinter

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023