Møbelfabrikker i samarbejde med designstuderende

Tre møbelfabrikker har i løbet af marts og april deltaget i forløbet ’Design Boost’.

De tre møbelfabrikker A.C.O. Møbler, Multi-Living og Star Furniture har i løbet af seks uger i marts og april deltaget i et intensivt forløb i samarbejde med studerende fra VIA Design. Det oplyser Wood Supply på sin hjemmeside.

Forløbet, som kaldes ’Design Boost’, blev udbudt af innovationsnetværket Livsstil – Bolig & Beklædning, og det gik ud på, at de studerende i samarbejde med de tre virksomheder skulle designe nye produkter.

I alt blev 17 bud præsenteret for et dommerpanel, som derfra har udvalgt tre vindere. De tre vindere præmieres for den bedste nye idé til hver af virksomhederne.

”Som den første aktivitet har vi matchet tre virksomheder med 17 designstuderende for at afprøve nye samarbejdsformer og metoder. Det har ført til en række nye ideer og designs, som virksomhederne nu kan arbejde videre med”, fortæller projektleder Joan Knudsen til Wood Supply.

Vindende spisestuestol
Den designstuderende Charlotte Nøkleby var en af de tre heldige vindere. Hun vandt med sin idé om en spisestuestol, som er meget grafisk og minimalistisk i sit udtryk.

”Jeg har arbejdet meget med komforten; at sikre, at man sidder godt og ryggen støttes rigtigt”, fortalte Charlotte Nøkleby ved præsentationen. Her gjorde hun ifølge Wood Supply også rede for sit arbejde med stolens konstruktion – herunder vigtigheden af, at den er let at producere.

Senere på året afvikles yderligere to forløb. ’Design Boost’ omfatter nemlig i alt 11 virksomheder.

aida a/s

Sponseret

Skab varme i køkkenet med RAW teak – naturlige redskaber med rodfæste i nordisk æstetik

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

04.11.2025Designbase.dk

Bøde på 400.000 kroner for skjulte abonnementer

04.11.2025Designbase.dk

Ny analyse: SMV’ernes fremtidsforventninger rammer lavpunkt – industrien trækker ned

03.11.2025Formland

Sponseret

MCH gør status: Fra visioner til virkelighed

03.11.2025Designbase.dk

Private virksomheder øger deres grønne indkøb markant

03.11.2025Designbase.dk

Kan din lønfastsættelse klare ”velkommen på forsiden”-testen?

29.10.2025Witt Denmark A/S

Sponseret

Witt Denmark A/S bringer EasyMotionSkin til Norden – ny æra for EMS-træning

27.10.2025Designbase.dk

Nye EU-regler om garanti og oplysninger i detailhandlen

27.10.2025Witt Denmark A/S

Sponseret

Witt Denmark A/S og Haier Europe indgår strategisk partnerskab for at accelerere vækst og innovation i Norden

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023