Mange bruger de sociale medier til køb af julegaver

Overraskende mange forbrugere bruger de sociale medier, når de skal købe og søge info om julegaver. Det viser en ny undersøgelse fra Deloitte.

Sociale medier såsom Facebook og Instagram bliver brugt flittigt, når det kommer til julegavekøb. En ny undersøgelse foretaget af konsulentfirmaet Deloitte viser, at over halvdelen af de adspurgte anvender sociale medier til både at tjekke priser og læse andre brugeres kommentarer inden, de foretager deres julegaveindkøb. Det skriver detailfolk.dk.

Læs også: Så mange penge vil danskerne bruge på julen 2016

Undersøgelsen er foretaget blandt i alt 6.500 personer fra europæiske lande – heraf 760 fra Danmark. Blandt de adspurgte danskere fordeler tallene sig således ift. sociale medier og julegaver:

  • 53 procent tjekker priser
  • 52 procent finder produkter
  • 37 procent læser anbefalinger og kommentarer fra andre brugere
  • 36 procent tjekker gaveønsker fra familie og venner
  • 34 procent finder rabatter eller salgsinformation
  • 12 procent skriver selv kommentarer eller gode råd til andre brugere

”I dag spiller de sociale medier en afgørende rolle, når forbrugerne kaster deres kærlighed eller had på forskellige produkter. Et produkt, der hitter på de sociale medier kan blive en kæmpe salgssucces på ingen tid. Omvendt kan en shitstorm på de sociale medier være med til at lægge et produkt eller en hel virksomhed i graven”, siger Peter Mølkjær, forbrugerekspert i Deloitte.

Ifølge Peter Mølkjær er julehandlen særligt eksponeret for trends og tendenser på de sociale medier, skriver detailfolk.dk. 

Quilts of Denmark A/S

Sponseret

Så er det sæson for sommerdyner

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

27.03.2026Xilium

Sponseret

Sælg mere på messerne i 2026 – sådan gør du!

26.03.2026Designbase.dk

Overset tekstilgruppe skal genanvendes

24.03.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Restaurant domæne kåret til én af Danmarks 20 bedste restauranter

24.03.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

iRobot er tilbage - markerer nyt kapitel på AWE 2026 og vinder innovationspris

24.03.2026Designbase.dk

AI er ikke fremtiden – det er nutiden

24.03.2026Designbase.dk

For få unge søger ind på erhvervsuddannelserne

20.03.2026Designbase.dk

Længere mellem de tomme lokaler

18.03.2026Designbase.dk

Ny emballageforordning træder i kraft i august

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023