Mange bruger de sociale medier til køb af julegaver

Overraskende mange forbrugere bruger de sociale medier, når de skal købe og søge info om julegaver. Det viser en ny undersøgelse fra Deloitte.

Sociale medier såsom Facebook og Instagram bliver brugt flittigt, når det kommer til julegavekøb. En ny undersøgelse foretaget af konsulentfirmaet Deloitte viser, at over halvdelen af de adspurgte anvender sociale medier til både at tjekke priser og læse andre brugeres kommentarer inden, de foretager deres julegaveindkøb. Det skriver detailfolk.dk.

Læs også: Så mange penge vil danskerne bruge på julen 2016

Undersøgelsen er foretaget blandt i alt 6.500 personer fra europæiske lande – heraf 760 fra Danmark. Blandt de adspurgte danskere fordeler tallene sig således ift. sociale medier og julegaver:

  • 53 procent tjekker priser
  • 52 procent finder produkter
  • 37 procent læser anbefalinger og kommentarer fra andre brugere
  • 36 procent tjekker gaveønsker fra familie og venner
  • 34 procent finder rabatter eller salgsinformation
  • 12 procent skriver selv kommentarer eller gode råd til andre brugere

”I dag spiller de sociale medier en afgørende rolle, når forbrugerne kaster deres kærlighed eller had på forskellige produkter. Et produkt, der hitter på de sociale medier kan blive en kæmpe salgssucces på ingen tid. Omvendt kan en shitstorm på de sociale medier være med til at lægge et produkt eller en hel virksomhed i graven”, siger Peter Mølkjær, forbrugerekspert i Deloitte.

Ifølge Peter Mølkjær er julehandlen særligt eksponeret for trends og tendenser på de sociale medier, skriver detailfolk.dk. 

Stockholm Furniture Fair

Sponseret

Stockholm Furniture Fair 2025 fremhæver fremtidens konstruktion og hænderne bag håndværket

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

29.07.2025Designbase.dk

Dansk Erhverv: Alle er tabere med ny toldaftale med Trump

28.07.2025Designbase.dk

Kommunal emballagehåndtering gøre det dyrere at være dansker

24.07.2025Designbase.dk

Nets’ forklaring på nedbrud

22.07.2025Designbase.dk

Pas på med greenwashing

21.07.2025Designbase.dk

Ny rapport om det amerikanske marked

21.07.2025Designbase.dk

Flere butikstyverier og lavere moral i 2024

17.07.2025Designbase.dk

Internationalt design på jagt efter smidighed

16.07.2025Designbase.dk

Dansk erhvervsliv under pres

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023