Mange ledere flytter gerne for det rigtige job

Blandt de ledere, som har planer om at skifte job, er knap halvdelen klar til at rykke teltpælene op, hvis det rigtige job dukker op. Det viser en ny undersøgelse.

Mange ledere med planer om at skifte job er klar til at flytte, hvis det rigtige lederjob dukker op. Det viser en ny undersøgelse fra Lederne, skriver detailfolk.dk

Undersøgelsen konkluderer, at fire ud af ti ledere med jobskifteplaner vil flytte til en anden landsdel eller til udlandet i jagten på det rigtige job. Således svarer 38 procent af de adspurgte, at de godt kan se sig selv flytte til en anden landsdel, mens 39 procent er villige til at flytte udenfor Danmarks grænser.

Desuden viser undersøgelsen, at desto yngre lederne er, desto større er villigheden til at flytte for det rigtige job.

Undersøgelsen er baseret på svar fra 3.783 ledere, og 60 procent af disse er enten jobsøgende eller overvejer at skifte job.

Dimex aps

Sponseret

Nordstil Summer 2026: Fokuseret og fuld af nye produkter til efterår og vinter

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

03.07.2026Designbase.dk

Erhvervstilliden falder – men SMV'erne holder modet oppe

02.07.2026Designbase.dk

Creative Denmark lukker – brancherne går hver til sit

01.07.2026Designbase.dk

New Designers samler fremtidens designtalenter

30.06.2026Designbase.dk

Online markedspladser: En genvej til vækst – men også til afhængighed

26.06.2026Designbase.dk

Bureaukrati koster SMV’er 53 mia. kr.

25.06.2026Designbase.dk

Færre unge kan presse rekrutteringen

24.06.2026Designbase.dk

EU-kurs på kemi vækker bekymring

23.06.2026Designbase.dk

Danskernes plastikforbrug fortsat på højt niveau

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023