Nilfisk klar med blandede resultater i Q3

Stor fremgang i specialty- og forbrugerforretningerne modvirkes af faldende efterspørgsel i Amerikaregionen samt negative effekter i Syd- og Østasien samt Stillehavsregionen.

Foto: Nilfisk Denmark

Nilfisks regnskab for tredje kvartal viser en omsætning på 240,6 mio. euro. Det er særligt virksomhedens specialtyforretning, der producerer højt specialiserede rengøringsmaskiner og -systemer til f.eks. pharma- og fødevareindustrien, og forbrugerforretningen, som har leveret flotte resultater på hhv. 20,1% og 22% i organisk vækst.

“Det er godt at se, hvordan både specialty- og forbrugerforretningerne – to meget forskellige forretninger – har vind i sejlene. Store virksomheder i hele verden bruger Nilfisks komplekse rengøringssystemer i deres produktion, og forbrugerne vælger vores højtryksrensere og støvsugere ude i byggemarkederne. Det er gode eksempler på, hvor alsidig en forretning Nilfisk er,” fortæller Jon Sintorn, CEO i Nilfisk Danmark.

Trods de positive tal lander virksomhedens samlede organiske vækst dog på -0,8%. Dette skyldes en faldende efterspørgsel fra Nord-, Mellem- og Sydamerika, og kan til dels også tilskrives de fortsatte negative effekter af den makroøkonomiske situation i Syd- og Østasien samt Stillehavsregionen.

De negative tal betyder også, at Nilfisk har været nødt til at ændre på visse målsætninger for 2026: Målet om den organiske vækst på 1,2-1,3 mia. euro samt EBITDA-margin (indtjening før renter, skatter, afskrivninger, red.) før særlige poster på 16%. 

Hos Nilfisk er man i gang med at analysere udfordringerne.

aida a/s

Sponseret

Nyheder til bordet fra Confetti

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

13.03.2026Designbase.dk

Antidumpingtold på 79 pct. har ramt den danske designbranche

12.03.2026Designbase.dk

Dansk erhvervsliv i stor, fælles kampagne mod formueskat

12.03.2026Antex Plast A/S

Sponseret

Fra designvision til plastproduktion

11.03.2026Designbase.dk

Grønne udsagn var vildledende

11.03.2026Designbase.dk

Nuura styrker ledelsen med ny COO

06.03.2026Designbase.dk

Imerco leverer et nyt rekordresultat

06.03.2026Designbase.dk

Kvindelige ledere halter fortsat efter på løn

05.03.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Midt i debat om sikkerhed: Mor til tre kalder slyngevuggen “helt afgørende”

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023