Nu banes vejen for at styrke butikslivet og udviklingen i Danmarks lokalsamfund

Folketinget har netop vedtaget en modernisering af lukkeloven, som bl.a. giver butikker i mindre byer lov til at holde åbent på lukkedage som f.eks. årets helligdage.

Foto: 123RF.com

Butikslivet og udviklingen af danske lokalsamfund får nu et stort skub i den rigtige retning.

Folketinget har nemlig stemt for en modernisering af lukkeloven, som vil bane vejen for mere handelsliv, flere arbejdspladser og en styrkelse af den lokale turisme i Danmarks mindre byer.

”Liv, vækst og arbejdspladser er helt afgørende for udviklingen af vores lokalsamfund. Men lukkelovens regler er ikke fulgt med tiden. De er i stedet blevet en sten i skoen for det lokale erhvervsliv. Det går ikke. For i de mindre byer har det stor betydning, at købmanden og tøjbutikken er åben. Med moderniseringen fjerner vi mange af de benspænd, som har stået i vejen for åbne butikker og lokal opblomstring. I dag er derfor en god dag for Danmark, hvor vi tager et stort skridt mod, at vores land også hænger sammen i fremtiden,” siger Erhvervsminister Morten Bødskov.

Vedtagelsen betyder, at butikker i bymidter i byer med under 16.850 indbyggere får mulighed for at holde åbent på lukkedage, og det gøres lettere for alle kommuner at holde butikkerne åbne i forbindelse med arrangementer på lukkedage.

Derudover afsættes yderligere 10 mio. kr. til en pulje for borgerdrevne dagligvarebutikker. Der var i forvejen afsat 6,6 mio. kr. til denne indsats i regeringens landdistriktsudspil.

Aftalen om lukkeloven blev indgået i maj mellem Regeringen, Det Konservative Folkeparti, Dansk Folkeparti og Radikale Venstre. Med aftalen opsagdes det gældende forlig, og partierne er enige om at indgå et nyt forlig samt gennemføre ændringerne efter næste folketingsvalg.

Dimex aps

Sponseret

Nordstil Summer 2026: Fokuseret og fuld af nye produkter til efterår og vinter

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

01.06.2026Designbase.dk

Ferm Living styrker international vækst

01.06.2026Designbase.dk

SMV’er ser lysere på fremtiden end store virksomheder

29.05.2026Designbase.dk

Salone del Mobile hædres med Compasso d’Oro

29.05.2026Designbase.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

28.05.2026Xilium

Sponseret

Hvorfor har du stadig 5 systemer åbne, for at håndtere en enkelt kunde?

27.05.2026Designbase.dk

Googles AI ændrer e-handlens synlighed

26.05.2026Designbase.dk

Rekord i butikstyverier presser detailhandlen

25.05.2026Designbase.dk

Når markedet flytter online, følger både muligheder og vilkår med

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023