Stigning i konkurser i juni

I juni måned oplevede vi en stigning i antallet af konkurser med i alt 364 konkurser, hvilket udgør en øgning på 15% sammenlignet med 317 konkurser i juni sidste år. For hele andet kvartal 2024 blev der registreret 1.236 konkurser, som svarer til en nedgang på 4% sammenlignet med andet kvartal 2023.

Foto: 123RF.com

På årsbasis har i alt 2.449 selskaber gået konkurs hidtil i år, en nedgang på 7% sammenlignet med 2.644 konkurser i samme periode sidste år. Antallet af nystartede selskaber har også vist en nedgang, med i alt 5.558 nye selskaber, hvilket er en reduktion på 17%.

Morten Kofoed-Larsen, Country Manager Danmark, kommenterer: "Selvom vi har oplevet en stigning på 15% i antallet af konkurser i juni, viser de overordnede tal for andet kvartal og året som helhed positive tendenser med en nedgang på henholdsvis 4% og 7%. Dette indikerer en vis stabilisering i markedet. Det er dog vigtigt at bemærke den betydelige nedgang i antallet af nystartede selskaber, hvilket kan tyde på en underliggende usikkerhed blandt entreprenører. Specielt alarmerende er stigningen i konkurser inden for overnatning og undervisning, som indikerer udfordringer i disse sektorer."

Sjælland havde mest nedgang i konkurser med -30%, flest konkurser i Syddanmark (100%) og Hovedstaden (27%).

Herudover ses der en betydelig nedgang i antallet af nystartede selskaber. I alt 5.558 nye selskaber blev etableret, hvilket er en reduktion på 17% sammenlignet med sidste år. Dette tyder på en generel usikkerhed i markedet og en mulig tilbageholdenhed blandt danskerne med hensyn til at starte nye virksomheder.

Norge og Sverige ser alarmerende høje konkurstal

I Norge observerede vi en moderat stigning på 13% i maj, og i juni faldt den procentvise stigning yderligere til 6%. I alt 347 selskaber gik konkurs i årets første sommermåned, sammenlignet med 327 konkurser i juni sidste år. Dette førte til i alt 1.069 konkurser i andet kvartal, en stigning på hele 27% sammenlignet med samme kvartal i 2023. Dette resulterer i en samlet stigning i antallet af konkurser på 5% sammenlignet med sidste år.

Per Fjærestad, daglig leder i Creditsafe Norway, kommenterer: "Konkurstallene svinger kraftigt og gør en helomvending fra første til andet kvartal. Vi havde måske et lille håb om, at vi skulle være over bakketoppen efter den positive indgang på året, men denne udvikling er helt i tråd med det, vi har forventet os. Q2 sørgede for en effektiv korrektion af opturen, vi fik i Q1, og vi ser nu en udvikling med en tydelig stigning i antallet af konkurser."

I Sverige gik 864 aktieselskaber konkurs i juni, en lille stigning fra 836 konkurser samme periode sidste år, hvilket udgør en stigning på 3%. I alt i første halvår har 5.442 aktieselskaber gået konkurs, hvilket er 39% flere konkurser sammenlignet med året før og 87% flere konkurser sammenlignet med for to år siden.

"Juni viser en lille stigning i procentvise tal, men antallet af konkurser denne måned er stadig historisk højt. Det er vigtigt at huske, at juni sidste år var en af de måneder med det højeste antal konkurser gennem hele 2023. Selvom niveauerne ser ud til at have stabiliseret sig, vil dette år blive et af de hårdeste." kommenterer Henrik Jacobsson, daglig leder i Creditsafe Sverige.

Quilts of Denmark A/S

Sponseret

Dundyner: Det naturlige valg til vinteren

Formland

Sponseret

Formland skruer op for messens faglige program

Relateret indhold

08.09.2026Designbase.dk

Drop leverpostejen– og skab oplevelser

07.09.2026Designbase.dk

IHGF Delhi Fair sætter fokus på indisk design, håndværk og bæredygtig sourcing

04.09.2026Designbase.dk

Ny specialbutik åbnet i København

03.09.2026Designbase.dk

Formex hædrer håndværk, mod og nytænkning

31.08.2026Designbase.dk

Kay Bojesen lancerer broderet pakkekalender

31.08.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Maison&Objet

28.08.2026Quilts of Denmark A/S

Sponseret

Mangler du lidt AW26-sengetøj?

26.08.2026Designbase.dk

Carl Hansen & Søn relancerer Porcelight

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Maison&Objet
Messe
Maison&Objet

Past reveals future

Dato

10.09.2026

Sted

Paris

IHGF
Messe
62nd IHGF Delhi Fair autumn 2026

The ultimate home & lifestyle showcase

Dato

13.10.2026

Sted

New Delhi, India

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Everything gets woven together!

Where trends, design and global business intertwine: Heimtextil is your platform for home and contract textiles and textile design. Experience innovative solutions for the entire interior design: with the Heimtextil Trends 27/28, visionary design by Patricia Urquiola, textile sustainability and order volumes of all sizes. For even more synergies, business success and new contacts from all over the world!

Dato

12.01.2027

Sted

Frankfurt am Main

Dimex aps
Messe
Ambiente – Lifestyle Compositions

It’s never the same, there’s always something new. The leading international consumer goods trade fair is a fantastic experience! Gain an overview of the global marketplace at Ambiente by observing the dynamic interplay of products and design, highlights and events.

Dato

29.01.2027

Sted

Frankfurt, Germany

Dimex aps
Messe
Christmasworld – Full of magic

As the leading international trade fair for seasonal decorations and festive decorations, Christmasworld opens up effective design possibilities to surprise customers. For new synergies that offer added value.

Dato

29.01.2027

Sted

Frankfurt, Germany

Dimex aps
Creativeworld – HANDS ON WHAT’S HOT

Creativeworld is the ideal B2B meeting place and a source of inspiration for the professional creative community year after year. The next edition of the international trade fair for the hobby, craft and artists’ supplies sector will take place from 29.1. – 1.2.2027 in Frankfurt am Main.

Dato

29.01.2027

Sted

Frankfurt, Germany

Copyright 2023