Stor interesse for plankeborde

Plankebordene fra Lundeborg Træ er blevet en fasttømret succes, der tiltrækker kunder fra hele Danmark, men også fra udlandet. Fleksibilitet er nøgleordet; kunderne kan nemlig selv designe deres eget plankebord.

Foto: Lundeborg Træ.

Det er private mennesker, det er arkitekter, det er designere, boligindretningsrådgivere og studerende på SU, der selv laver planker færdige til unikke borde. De kommer alle for at se og føle på råvarerne i den historiske tømmerhandel på Svendborg Havn, den der oprindelig hed Baagøe & Riber. Det skriver Lundeborg Træ i en pressemeddelelse.

I dag har den store tømmerplads navnet Lundeborg Træ efter virksomhedens oprindelige adresse i den lille fiskerby nord for Svendborg. Men i Kullinggade i Svendborg har der været tømmerhandel i snart 270 år og de 3500 kvadratmeter fyldt med alverdens planker, brædder, stolper, egetømmer til bindingsværk og de øvrige træsorter er et rent eventyrland for dem, der vil skabe deres helt eget plankebord. Eller andre spændende ting i træ.

Fælles for alle planker er, at de kan saves til i den ønskede længde. Hvis syv meter er lige i overkanten til spisestuen, men selve planken er den helt rigtige, bliver der savet af, så den ønskede længde opnås.

Kunderne må også gerne spørge efter ændringer af de allerede producerede borde. Der er stort set ingen begrænsninger, og de tre tømrere, en skibstømrer og en trælastsælger står klar til at imødekomme kundernes ønsker til eget design.

Indehaveren af Lundeborg Træ er tømreren Christian Bidstrup, som for 20 år siden startede hele foretagenet op i en skurvogn.

Hong Kong Trade Development Council (HKTDC)

Sponseret

Hong Kong Gifts and Premium Fair og Home InStyle afslører markedstrends i april 2026

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

27.03.2026Xilium

Sponseret

Sælg mere på messerne i 2026 – sådan gør du!

26.03.2026Designbase.dk

Overset tekstilgruppe skal genanvendes

24.03.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Restaurant domæne kåret til én af Danmarks 20 bedste restauranter

24.03.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

iRobot er tilbage - markerer nyt kapitel på AWE 2026 og vinder innovationspris

24.03.2026Designbase.dk

AI er ikke fremtiden – det er nutiden

24.03.2026Designbase.dk

For få unge søger ind på erhvervsuddannelserne

20.03.2026Designbase.dk

Længere mellem de tomme lokaler

18.03.2026Designbase.dk

Ny emballageforordning træder i kraft i august

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023