Svensk belysningsbutik udvider i samarbejde med Stockholm-baseret designduo

Lysbutikken Candle Room blev grundlagt for fem år siden af iværksætterne Yvonne Svanemyr og Niklas Tannegård. Nu udvider de med en butik og café designet af Louise Tungården og Ellen Nyqvist.

Caféen er designet af Louise Tungården og Ellen Nyqvist.. Foto: Candle Room.

Den svenske belysningsbutik Candle Room har vokseværk. For nylig er forretningen nemlig flyttet ind i nabohuset til den forrige butik på Eriksgatan i Stockholm. 

”Vi har lært så mange fantastiske kunder at kende gennem årene og er utrolig glade for at kunne byde både dem og nye kunder velkommen i vores nye fine butik”, siger Yvonne Svanemyr, stifter af Candle Room. 

Direkte forbundet med den nye butiks indgang ligger den nye café Lola's. Her skal der serveres traditionel kaffe og solide salater inspireret af Los Angeles.

Candle Rooms nye lokaler er tegnet og bygget af DN Bygg & Inredning i samarbejde med den Stockholm-baserede designduo Louise Tungården og Ellen Nyqvist, som også står bag designet af baren Riche Fenix. 

”Det har været en sjov udfordring at arbejde med kombinationen lysbutik og café. I butikken har vi valgt at indarbejde lysene som en del af indretningen, så produkterne og interiøret fremhæver hinanden – den store lysekrone i entréen er et tydeligt eksempel. I cafédelen har vi udvalgt klassiske bistro-elementer; hamret glas, ophængte globelamper og skakternet gulv. De legende vægmalerier fungerer som en forlængelse af de smukke originale farvede glas i vinduerne,” siger Louise Tungården og Ellen Nyqvist.

- HCL

Dimex aps

Sponseret

Nordstil Summer 2026: Fokuseret og fuld af nye produkter til efterår og vinter

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

02.06.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Restaurant domæne tildelt Michelin-stjerne for fjerde år i træk

02.06.2026Designbase.dk

SMV’er vil ansætte flere unge i fritidsjob

01.06.2026Designbase.dk

Ferm Living styrker international vækst

01.06.2026Designbase.dk

SMV’er ser lysere på fremtiden end store virksomheder

29.05.2026Designbase.dk

Salone del Mobile hædres med Compasso d’Oro

29.05.2026Designbase.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

28.05.2026Xilium

Sponseret

Hvorfor har du stadig 5 systemer åbne, for at håndtere en enkelt kunde?

27.05.2026Designbase.dk

Googles AI ændrer e-handlens synlighed

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023