Træ fra ansvarligt skovbrug

Foto: Eva Solo..

Eva Solo er netop blevet FSC-certificeret, hvilket betyder, at mere og mere af det træ virksomheden bruger i, stammer fra ansvarligt skovbrug.

I en FSC-skov bliver der ikke fældet mere træ, end skoven kan nå at reproducere. Samtidig arbejdes der i FSC-certificerede skove for, at dyr og planteliv bliver beskyttet, og at de mennesker, der arbejder i skoven, er sikret uddannelse, sikkerhedsudstyr og ordentlig løn.

Virksomheden melder, at der løbende vil komme flere og flere FSC-certificerede produkter til hjemmet og køkkenet.

- HCL

Formex

Sponseret

Formex kickstarts the design autumn

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

28.08.2025Designbase.dk

Leif Sylvester flyver med Bojesens fugle

26.08.2025Designbase.dk

Et globalt fællesskab for fremtidens trends

25.08.2025Designbase.dk

Love is in the air

25.08.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Design med en smart detalje - ny tilføjelse til OOhh Wave serien

22.08.2025Designbase.dk

Fremad til nye horisonter

22.08.2025Designbase.dk

Etly Klarborgs Årsnisser fylder 25 år

21.08.2025Nääsgränsgården

Sponseret

Vi udstiller på Formex

21.08.2025Designbase.dk

Succes på TrendSet Summer 2025

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023