Butik Nord flytter lokaler

Butik Nord, som ligger i Kolding, skal i fremtiden sælge sin brugskunst i Staldgården på Koldinghus.

Til næste forår skal Butik Nord i Kolding, Sydjylland, rykke lokaler. Butikken, som sælger brugskunst, flytter fra de nuværende lidt trænge forhold til de noget større forhold i Staldgården på Koldinghus. Det skriver ugeavisen.dk.

”Vi glæder os til de større rammer, hvor vi kan have et større udbud, og så glæder vi os til at komme op, hvor der er en masse turister”, siger Anette Nielsen, leder af Nordhøj, til ugeavisen.dk.

Nordhøj er en organisation med samværs- og aktivitetstilbud for blandt andet udviklingshæmmede borgere. Butik Nord drives, ud over en fastansat medarbejder, af fire-fem udviklingshæmmede netop fra Nordhøj. Butikken er et såkaldt arbejdende værksted, hvor størstedelen af butikkens varer er produceret af medarbejderne selv.

Den konkrete flyttedato er endnu ikke fastlagt.

aida a/s

Sponseret

Vanilla eller Chocolate? Ny minikop med stor personlighed

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

18.04.2026Designbase.dk

USA-blokade kan øge omkostninger for danske virksomheder

17.04.2026Designbase.dk

Forbrugere prioriterer wellness trods prispres

16.04.2026Designbase.dk

Nominerede til norske designpriser er offentliggjort

15.04.2026Designbase.dk

Supertrends former fremtidens butikker

14.04.2026Designbase.dk

Sverige vender tilbage til Salone del Mobile

14.04.2026Designbase.dk

Fagprøveprisen 2026 åbner for indstillinger

13.04.2026Designbase.dk

Danish Design Award 2026 åbner for ansøgninger

09.04.2026Hong Kong Trade Development Council (HKTDC)

Sponseret

Home InStyle afslører markedstendenser i april 2026

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023