Carla & Bjørk er tilbage, omhu home lancerer ny limited edition-kollektion

Efter stor efterspørgsel fortsætter omhu home samarbejdet med kunstnerduoen, some other waves, denne gang med to nye farveuniverser til soveværelset.

Carla & Bjørk inviterer endnu en gang deres karakteristiske kunstneriske univers ind i soveværelset, denne gang i to nye farver, inspireret af havets organiske former, bløde nuancer og den særlige ro, man forbinder med kysten.. Foto: Foto: omhu home

Da den første omhu home by Some Other Waves kollektion blev lanceret, var modtagelsen større, end både omhu og Carla & Bjørk havde turdet håbe på. Derfor har parterne endnu en gang slået sig sammen om en ny limited edition kollektion. Hvor den første kollektion introducerede samarbejdet og det fælles univers, bygger de nye designs videre på det udtryk, som mange allerede forelskede sig i.

For Carla & Bjørk er havet fortsat en central inspirationskilde. De organiske former og bløde linjer går igen i de nye designs og skaber et levende udtryk, hvor sengesættet bliver mere end blot et funktionelt tekstil. Fælles for begge designs er det håndtegnede, organiske udtryk, som kendetegner some other waves og som gør, at sengetøjet både kan indgå naturligt i indretningen og samtidig fungere som et kunstnerisk element.

Den nye kollektion kommer i to nye farveuniverser. Det ene design arbejder med en blød rosa base, kombineret med støvede detaljer, hvor det andet er en støvet olivengrøn tone. Sammen skaber vi designs til soveværelset, hvor tekstil og kunst går hånd i hånd, og hvor farver og organiske former bliver en del af den atmosfære, man omgiver sig med.

Sengesættet er fremstillet i 100 % økologisk bomuldspercale med digital print.. Foto: Omhu home by some other waves, Foto: Omhu home

Den nye kollektion viderefører samarbejdets grundidé: At skabe noget, der både kan tilføre kunst til hjemmet og samtidig skabt med fokus på certificeret tekstiler.

Omhu by some other waves sengetøjet er GOTS-certificeret som “Organic” og certificeret med Svanemærket og OEKO-TEX® STANDARD 100. Bomulden er Fairtrade-certificeret. Certificeringerne dokumenterer forskellige, afgrænsede krav til blandt andet økologiske fibre, tekstilsikkerhed, produktion og bomuldens handelsvilkår. Produktet fremstilles hos en leverandør med en gyldig SA8000-certificering. SA8000 vedrører arbejdsforhold og ledelsessystemer på det certificerede produktionssted, ikke selve produktet. Både pude- og dynebetræk lukkes med en skjult YKK-lynlås.

Produkterne kan allerede nu, opleves hos førende detail kæder samt på www.omhu.eu

Foto: Ombu by some other waves i lys rose, Foto: Omhu home

Mere fra...

11.10.2026uno image a/s

Sponseret

Carla & Bjørk er tilbage, omhu home lancerer ny limited edition-kollektion

18.08.2025uno image a/s

Sponseret

Mads Barfod redefinerer hjemmet med nyt designsamarbejde med omhu

18.08.2025uno image a/s

Sponseret

Dansk design med god samvittighed

25.01.2025uno image a/s

Sponseret

omhu by Some Other Waves

28.11.2024uno image a/s

Sponseret

Ny Salgschef for Private Label

30.08.2023uno image a/s

Sponseret

Smalle striber til de mindste

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Copyright 2023