Classic Collection fejrer 30 år – viser nye produkter på møbelmessen
Classic Collection bringer sit tidløse skandinaviske design og en række nye produkter til årets møbelmesse. Mød en af årets udstillere, måske bedst kendt for sine slidstærke og stilfulde tæpper.
Foto: Möbelmässan
Det er tidlig morgen. Søskendeparret Katarina og Cecilia Dahlgren sidder i bilen på vej til Classic Collections hovedkvarter og lager i Österhaninge uden for Stockholm.
Endnu en solrig forårsdag venter to af partnerne, hvor Katarina er ansvarlig for sortimentet, og Cecilia arbejder med marketing.
Cecilia Dahlgren. Foto: Möbelmässan
Katarina Dahlgren. Foto: Möbelmässan
I år fejrer Classic Collection – som blandt andet har gjort sig bemærket med sine tæpper, pudebetræk og pufer med skandinavisk design – sit 30-års jubilæum.
– I begyndelsen arbejdede grundlægger Pierre med eksklusive, håndknyttede tæpper. Men markedet har ændret sig, hvilket betød, at vi var nødt til at tilpasse sortimentet og udvide tilbuddet, siger Katarina.
I dag er alt stadig håndlavet i tæt samarbejde med familieejede producenter i Indien. Og selvom produktionen er gået over i retning af mere moderne teknikker, er grundideen den samme:
– Vi fremstiller tæpper med omhu for både mennesker og miljøet. Vores tæpper og tekstiler er designet til at blive en del af dit hjems historie – beregnet til at vare længe, siger Katarina.
Før pandemien udstillede virksomheden internationalt – herunder på messer i Paris – men har i løbet af de sidste tre år valgt at fokusere al sin energi på Möbelmässan i Göteborg.
Foto: Möbelmässan
Vi vil være der igen i år som udstillere, og vi glæder os til at møde kunder fra både Sverige og Norge.
– Messen er meget vigtig for os. Vi har mange kunder i "fysiske butikker", og mange af disse købere er på messen, siger Katarina.
Cecilia tilføjer:
– Det er det eneste tidspunkt på året, hvor vi, der er centralt placeret, får mulighed for at møde vores kunder fysisk.
Hele teamet fra Stockholm tager afsted og ser frem til givende dage i Göteborg.
– Det bliver også dejligt at møde kolleger i branchen, som vi har lært at kende gennem tidligere arbejde eller events.
I år er Classic Collection fuld af nye ting.
– Og det er meget brunt. Vi arbejder for det meste kun med naturlige materialer – næsten alle tæpperne er uld eller muligvis jute, siger Katarina.
At arbejde med naturlige, bæredygtige materialer er ikke unikt for Classic Collection. Det har været en del af en større trend i branchen i flere år, siger Katarina.
– Vi arbejder næsten ikke med syntetiske materialer overhovedet. Når det kommer til farver, ser vi en masse brune, men også olivengrønne og rustfarver.
Under messen vil de besøgende møde en hyggelig gruppe mennesker på standen, bekræfter Cecilia.
– Vores produkter skiller sig lidt ud på messen. Der er meget store møbler, mens vi kommer med tekstiler, der skaber en følelse og enhed i et rum, siger hun.
Udforsk Classic Collections sortiment på classiccollection.se
Besøg Göteborgs møbelmesse 8.-10. september, få din gratis entrébillet her »
Foto: Möbelmässan
Denne artikel er del af et tema:
Tema: Möbelmässan i Göteborg
xxxxxx
