Danish LIVINGroom indtager Milano

På messen Salone Internazionale del Mobile i Milano har Danish LIVINGroom i år skabt et mere enkelt koncept med færre brands – til gengæld er synligheden stor, fordi udstillerne har flere produkter med end tidligere.

Fra Salone Internazionale del Mobile 2015. Foto: Salone Internazionale del Mobile..

Når Milano-messen Salone Internazionale del Mobile atter åbner dørene til en af de mest betydningsfulde events i møbel- og interiørbranchen fra den 12. til den 17. april, er det med nogle af Danmarks stærkeste brands samlet på én fælles stand; Danish LIVINGroom.

Her kan man møde virksomhederne BoConcept, Erik Jørgensen Møbelfabrik, Kähler Design, Génito, Pandul, LINAK og ABC-Reoler, der som helhed giver de besøgende fornemmelsen af et lille stykke Danmark, når de træder ind på standen. Det skriver innovationsnetværket Lifestyle & Design Cluster i en pressemeddelelse.

Danish LIVINGroom forstærker på den måde synligheden omkring de danske brands, hvilket kan være en udfordring på den store messe, hvor mange virksomheder kæmper om indkøbernes opmærksomhed.

Læs også: Fælles, dansk stand på Milano-messe

”Tanken bag den fælles stand er, at de danske virksomheder får chancen for at udvikle nye forretningsmuligheder via kontakter til internationale arkitekter, indkøbere, forhandlere og journalister”, forklarer Betina Simonsen, direktør for Lifestyle & Design Cluster, i pressemeddelelse.

Optakt til Milano-messen
Som forberedelse til den tilbagevendende møbelmesse i Milano afholdt Lifestyle & Design Cluster i januar sammen med Visit Denmark og Den Danske Ambassade i Rom en pressetur for italienske og franske journalister samt en event hos Design Werck i København.

På Design Werck blev både internationale og danske journalister indbudt til et smugkig på de produkter, som deltagervirksomhederne tager med på udstillingen i Milano.

”Deltagelsen på Milano-messen har lært os, at det er meget vigtigt at bruge kræfter på forberedelsen, ligesom det også er vigtigt at se på, hvordan vi forbedrer aktiviteterne fra år til år”, siger Betina Simonsen.

Formålet med preview-eventen var at understøtte udstillernes synlighed blandt internationale og danske medier forud for messen.

aida a/s

Sponseret

Skab varme i køkkenet med RAW teak – naturlige redskaber med rodfæste i nordisk æstetik

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

05.12.2025Designbase.dk

EU Ecolabel slår rekord

04.12.2025Designbase.dk

Sandkasse for iværksættere

02.12.2025Designbase.dk

JYSK sætter ny standard med rekordresultater i 2024/25

02.12.2025Designbase.dk

Danish Design Award 2025: Innovation og ansvar i dansk design

02.12.2025Designbase.dk

AI rykker ind på butiksgulvet – nu kan de små detailhandlere også være med

01.12.2025Designbase.dk

Det skal være lettere for medarbejdere at overtage virksomheden

01.12.2025Designbase.dk

Stabilt niveau for tomme butikslokaler før julehandel

25.11.2025Designbase.dk

Ny vejledning om kreditværdighedsvurdering

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023