De transformative idéer er i fokus hos Formafantasmas kommende udstilling

Det forskningsbaserede designstudie Formafantasma kommer til Stockholm Furniture Fair som æresgæst i februar. Studiet bruger design som et værktøj til at skabe social og bæredygtig forandring.

Med deres designstudie Formafantasma er Simone Farresin og Andrea Trimarchi æresgæster hos det kommende Stockholm Furniture Fair. Foto: PR.

Som æresgæst hos Stockholm Furniture Fair har designstudiet skabt en særlig installation til messens entréhal. 

Den hedder Reading Room og inviterer besøgende til et roligt miljø, hvor man kan slå sig ned og læse, reflektere og synke ned i de idéer, som formede Formafantasma som tegnestue.

”En messe er et mødested, hvor folk samles for at se nye produkter. Men det er også en platform for udveksling af idéer og for at kulturer mødes. Vi vil gerne lave noget, der ikke kun handler om at vise vores arbejde frem, men derimod tilbyde noget i tråd med vores måde at tænke og arbejde på, som også kan være relevant for andre,” siger Andrea Trimarchi, der sammen med Simone Farresin grundlagde designstudiet i 2009.

Installationen er indrettet med taburetter og borde fra Artek, belysning fra Flos og tekstiler fra Maharam. 

På bordene lokker læsesalen med et kurateret udvalg af bøger om temaer som bæredygtighed, økologi og økosystemer. Der vil også være skærme, der viser videoværker af Formafantasma.

”I en vis forstand er det en bibliografi over vores måde at tænke økologi på. Målet er at lade besøgende stå over for økologiske problematikker – ikke på produktniveau, men på systemniveau. Når vi taler om møbeldesign, taler vi implicit om træ, og hvis vi taler om træ, skal vi tale om skoven. Vi vil gerne have, at folk kobler produkter til de økosystemer, de oprindeligt kommer fra, og fortæller om mulighederne for dette, men også om problemerne,” siger Andrea Trimarchi.

I tråd med bæredygtighedstænkningen er installationen designet med lige så stor omhu, hvad der skal ske med den bagefter, samt hvordan den vil opfylde sit formål under Stockholm Furniture Fair. 

Når messen er slut, vil bøgerne blive doneret til designskoler, og møblerne vil blive signeret og videresolgt hos Nordiska Galleriet.

- HCL

Formex

Sponseret

Formex kickstarts the design autumn

Formland

Sponseret

Speak Up!

Relateret indhold

27.08.2025Designbase.dk

Nu skal alle forsendelser til USA toldbehandles

27.08.2025Designbase.dk

Strikkere sørger for kæmpe beløb til Unicef i Gaza

26.08.2025Designbase.dk

Sammen om fremtiden: Lifestyle and Design Cluster indfører medlemskab

26.08.2025Designbase.dk

Virksomheder får ikke gavn af lavere elafgift

26.08.2025Designbase.dk

Ny analyse: SMV’erne holder optimisme-niveauet

25.08.2025Designbase.dk

Pas på batterierne

21.08.2025Formland

Sponseret

Bolig Mad Design-messen udvider med ny udgave i MCH Messecenter Herning

15.08.2025Designbase.dk

Plastindustrien om glippet plasttraktat: Vi har brug for globale løsninger

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023