Duften af eventyr

Blomus’ nye kollektion af duftlys, tager udgangspunkt i naturen, hvad angår aromaer, men også materialer.

Frable kommer i to størrelser. PR-foto..

Aromaerne er nænsomt indsamlet, og krukkerne, som lysene er i, er hugget fra hver sit marmorbrud, så de efterfølgende kan genbruges, den dag den sidste note har indhyllet hjemmet. 

Blomus har kombineret tonga, agave, mora og figue. Fire dufte, der både kan sende sanserne på eventyr, tankerne på flugt og få kroppen til at slappe af. Frable, som kollektionen hedder, kommer i to størrelser.

Ud over at blomus har håndplukket hver en duft, er der desuden sørget for, at duftene bibeholder deres friskhed ved at udstyre krukkerne med et låg. Derudover er lysene fremstillet i kvalitetskomponenter, hvilket giver dem en brændetid på 40 timer og ved at undlade palmeolie, er mængden af sod blevet begrænset betragteligt.

- HCL

Artikler

22.09.2023|Designbase.dk

Forbrugerombudsmanden: Virksomheder med digitale løsninger skal huske lovgivningen

22.09.2023|Designbase.dk

Når funktionalitet og æstetisk forenes

21.09.2023|Designbase.dk

Royal Copenhagen udpeger Jasper Toron Nielsen som ny Kreativ Direktør

21.09.2023|Designbase.dk

Sensommerdrømme

21.09.2023|Designbase.dk

Versace kommer til Norden

20.09.2023|Designbase.dk

Kontrasten er inspirationsgrundpillen i ny kollektion hos Paper Collective

Udgiver

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023