Erhvervstillid stiger – men pres på byggeri og SMV’er

Ny måling viser stigende erhvervstillid i Danmark, men samtidig oplever byggebranchen og små og mellemstore virksomheder tilbagegang.

Foto: 123rf.com

Erhvervstilliden i Danmark er steget, selv om den økonomiske situation fortsat er præget af usikkerhed. Det viser en ny analyse, som samtidig peger på markante forskelle på tværs af brancher.

Mens den overordnede tillid blandt virksomhederne er forbedret, er udviklingen ikke ensartet. Særligt byggebranchen oplever tilbagegang, og også små og mellemstore virksomheder er under pres.

Ifølge analysen afspejler udviklingen en økonomi i ubalance, hvor nogle dele af erhvervslivet klarer sig bedre end andre. De positive forventninger kan blandt andet hænge sammen med stabilisering i visse markeder, mens andre stadig kæmper med lav aktivitet og usikker efterspørgsel.

For SMV’erne er udfordringerne særligt tydelige. Her peger analysen på, at mange mindre virksomheder fortsat mærker konsekvenserne af stigende omkostninger og en mere afdæmpet efterspørgsel.

Samtidig er byggebranchen ramt af lavere aktivitet, hvilket påvirker både beskæftigelse og investeringer i sektoren.

Samlet set tegner analysen et nuanceret billede af dansk erhvervsliv, hvor stigende tillid ikke nødvendigvis betyder bred fremgang, men snarere dækker over store forskelle mellem brancher.

Kilde: SMVdanmark
Ritzau: 

Kategori:
Business

Tags:
erhvervstillid, SMV, byggeri

aida a/s

Sponseret

Vanilla eller Chocolate? Ny minikop med stor personlighed

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

28.04.2026Designbase.dk

Erhvervstillid stiger – men pres på byggeri og SMV’er

27.04.2026Designbase.dk

Ny EU-vejledning om emballage får betydning for virksomheder

27.04.2026Designbase.dk

Webshop politianmeldt for vildledende priser

22.04.2026Designbase.dk

Stort uudnyttet jobpotentiale blandt MENAPT-indvandrere

21.04.2026Designbase.dk

Offline betalinger kan holde salget i gang ved nedbrud

21.04.2026Designbase.dk

Creativeworld-udstillere donerer kreative materialer

20.04.2026Designbase.dk

Færre konkurser – men pres i flere brancher

20.04.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Stærke franske brands sikres fremtid - CAFOM viderefører Brandt og De Dietrich

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023