Et møbel, der ikke går på kompromis

Mater og OEO Studio er gået sammen i et partnerskab i bæredygtighedens tegn og lancerer dette efterår både en stole- og en bordkollektion lavet af affaldsmaterialer.

Begge møbler er lavet ved hjælp af Maters banebrydende Matek-teknologi.. Foto: Mater.

De to kollektioner - Compound & Lily - er inspireret af og produceret i Maters Matek-materiale. 

En lancering, der skal afspejle begge brands engagement i cirkulært design.

”Når vi bringer nye designs til markedet, starter vi altid med at analysere, om produktet understøtter vores bæredygtige mission og vil påvirke designindustrien positivt. Vi har tidligere arbejdet sammen med OEO Studio, og allerede fra starten af dette samarbejde var der ingen tvivl om, at vi sammen kunne skabe noget fantastisk, der afspejler vores fælles engagement i cirkularitet,” siger Henrik Marstrand, Maters grundlægger og Head of Circular Transformation.

Maters teknologi og patenterede cirkulære materiale gør brug af fem unikke og patenterede materialeformler til at fremstille møbler af affaldsmateriale ved at mixe fibermateriale med et bindemiddel. 

Resultatet er en unik masse, der kan formes ved hjælp af den allerede eksisterende formpresningsteknik, der har været anvendt i møbelindustrien gennem årtier.

Former og farver uden kompromis
Med Lily og Compound kollektionerne vil Mater visr, hvordan det er muligt at bruge genanvendt affald i design uden at gå på kompromis med hverken æstetik eller funktionalitet. 

Compound-kollektionen byder på både lounge- og spisebordsstole. I udformningen har OEO studio været opmærksomme på hver en detalje og kurve for at skabe et udtryk, der på en og samme tid er blødt og tredimensionelt. 

Et minimalistisk design, hvor der samtidigt opnås en særdeles god komfort. Compound fås i flere Matek-blandinger, med eller uden polstring, hvilket giver et næsten uudtømmeligt katalog af farve- og designmuligheder.

 Inspirationen til Lily-bordene har OEO Studio fundet i naturen med åkandeblomsten lange slanke stil og det store, flade blad, der let flyder på vandet. De lette og minimalistiske Lily-borde er lavet af Matek-blandinger, der består af enten kaffe- eller træaffald blandet med post-consumer E-waste. 

Matek fremhæves særligt af OEO Studio for dets evne til at se naturlig ud og have ligheder med materialer som sten og marmor.

 Lily-bordene fås også i flere Matek-blandinger og størrelser, og er oplagte at arrangere i grupper på to eller flere. Bordserien er skabt med et knock-down stel, der gør flat-packing muligt og dermed produktet ekstra klimavenligt.

- HCL

Quilts of Denmark A/S

Sponseret

Dundyner: Det naturlige valg til vinteren

Formland

Sponseret

Formland skruer op for messens faglige program

Relateret indhold

22.09.2026Designbase.dk

Virksomheder mangler overblik over værdien af AI

16.09.2026Designbase.dk

Apuls får bøde for vildledende tilbud

15.09.2026Xilium

Sponseret

Den dyreste fejl ved ERP? At vente med et projekt, man allerede ved er nødvendigt

14.09.2026Designbase.dk

30 finalister klar til Danish Design Award 2026

11.09.2026Designbase.dk

Tysk eksport under pres for danske SMV’er

10.09.2026Designbase.dk

Færre konkurser i detailhandlen i august

09.09.2026Designbase.dk

IKEA investerer 88 mio. i lavere priser

08.09.2026Designbase.dk

Forbrugerne prioriterer sundhed, funktionalitet og holdbarhed i hjemmet

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle
IHGF
Messe
62nd IHGF Delhi Fair autumn 2026

The ultimate home & lifestyle showcase

Dato

13.10.2026

Sted

New Delhi, India

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Everything gets woven together!

Where trends, design and global business intertwine: Heimtextil is your platform for home and contract textiles and textile design. Experience innovative solutions for the entire interior design: with the Heimtextil Trends 27/28, visionary design by Patricia Urquiola, textile sustainability and order volumes of all sizes. For even more synergies, business success and new contacts from all over the world!

Dato

12.01.2027

Sted

Frankfurt am Main

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Når tekstiler former fremtidens rum

Tekstiler er for længst rykket ud af rollen som dekoration. De skaber stemning, forbedrer akustikken, tilfører varme og struktur og er med til at definere både private og professionelle rum. På Heimtextil 2027 i Frankfurt samles den internationale branche for at vise, hvor tekstildesign er på vej hen.

Dato

12.01.2027

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Dimex aps
Messe
Christmasworld – Full of magic

As the leading international trade fair for seasonal decorations and festive decorations, Christmasworld opens up effective design possibilities to surprise customers. For new synergies that offer added value.

Dato

29.01.2027

Sted

Frankfurt, Germany

Dimex aps
Messe
Ambiente – Lifestyle Compositions

It’s never the same, there’s always something new. The leading international consumer goods trade fair is a fantastic experience! Gain an overview of the global marketplace at Ambiente by observing the dynamic interplay of products and design, highlights and events.

Dato

29.01.2027

Sted

Frankfurt, Germany

Dimex aps
Creativeworld – HANDS ON WHAT’S HOT

Creativeworld is the ideal B2B meeting place and a source of inspiration for the professional creative community year after year. The next edition of the international trade fair for the hobby, craft and artists’ supplies sector will take place from 29.1. – 1.2.2027 in Frankfurt am Main.

Dato

29.01.2027

Sted

Frankfurt, Germany

Copyright 2023