EU Ecolabel slår rekord

Antallet af produkter certificeret med det officielle europæiske miljømærke EU Ecolabel fortsætter med at stige, og der er nu mere end 109.000 certificerede produkter og serviceydelser i Europa.

Foto: Miljømærke

Der er nu mere end 109.000 produkter og serviceydelser i Europa med EU’s officielle miljømærke, EU Ecolabel.

På bare et halvt år er antallet af produkter og serviceydelser med EU Ecolabel steget med 7 pct., og der findes nu mere end 109.000 produkter og serviceydelser i Europa med EU’s officielle miljømærke.

”EU Ecolabel er ligesom Svanemærket et stærkt pejlemærke til at træffe mere miljøvenlige valg for både forbrugere, virksomheder og offentlige indkøbere. Det er derfor en god nyhed, at antallet af produkter med EU Ecolabel nu har nået et historisk højt niveau,” siger Martin Fabiansen, direktør i Miljømærkning Danmark.

Produktgrupperne med det største antal certificerede produkter er maling og lak, papirprodukter, tekstiler og rengøringsmidler.

EU Ecolabel styrker konkurrenceevnen

Italien, Spanien, Frankrig og Tyskland topper listen af lande, der bidrager med certificerede produkter til det europæiske marked. Tilsammen tegner disse fire lande sig for mere end halvdelen af produkterne med EU Ecolabel i Europa.

Danmark følger på en flot 6. plads, og en af de danske virksomheder, der i år har valgt at få certificeret produkter med EU Ecolabel er den jyske virksomhed Bica ApS, som i mere end 10 år har designet affaldsløsninger til private virksomheder og offentlige institutioner:

Bica. Foto: Miljømærke

”En certificering med EU Ecolabel på vores indendørs affaldsløsninger giver os en enorm konkurrencemæssig fordel – både i Danmark, men i den grad også i udlandet,” udtaler Flemming Rasmussen, CEO i Bica ApS. 

55 pct. af danskerne kender EU Ecolabel

Ifølge tallene fra EU-Kommissionen er der siden marts 2025 især sket en vækst inden for bl.a. overnatningssteder, rengøringsservices og møbler – en tendens som også viser sig i Danmark, hvor fire campingpladser alene i løbet af foråret og sommeren opnåede det officielle miljømærke.

En af disse campingpladser er Sønderballe Strand Camping:

”Vi kan se, at vores gæster får større og større fokus på bæredygtighed. Det gælder både danske og udenlandske gæster, og derfor var det vigtigt for os, at det var en international certificering, som også vores tyske og hollandske gæster kender,” fortalte Camilla Hansen, medindehaver af Sønderballe Strand Camping, da pladsen tidligere i år opnåede certificeringen.

Der findes mere end 16.500 produkter og serviceydelser med EU Ecolabel på det danske marked, og 55 pct. af danskerne kender EU Ecolabel.

aida a/s

Sponseret

Nyheder til bordet fra Confetti

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

16.03.2026Designbase.dk

Mindre bøvl, mere virksomhed

13.03.2026Designbase.dk

Antidumpingtold på 79 pct. har ramt den danske designbranche

12.03.2026Designbase.dk

Dansk erhvervsliv i stor, fælles kampagne mod formueskat

12.03.2026Antex Plast A/S

Sponseret

Fra designvision til plastproduktion

11.03.2026Designbase.dk

Grønne udsagn var vildledende

11.03.2026Designbase.dk

Nuura styrker ledelsen med ny COO

06.03.2026Designbase.dk

Imerco leverer et nyt rekordresultat

06.03.2026Designbase.dk

Kvindelige ledere halter fortsat efter på løn

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023