Flatpay er den hurtigst voksende virksomhed i Nordeuropa

Den danske betalingsvirksomhed Flatpay har på kort tid etableret sig som en af de hurtigst voksende virksomheder i Nordeuropa. Siden stiftelsen for to år siden er virksomheden vokset til 400 medarbejdere, og i 2025 forventes tallet at overstige 1000.

Foto: Flatpay

Flatpay udfordrer en branche, hvor små og mellemstore virksomheder ofte har haft begrænset adgang til fleksible løsninger og god kundeservice. Virksomheden, der er specialiseret i betalingsløsninger, blandt andet i form af kassesystemer, lægger ifølge CMO og partner i Flatpay Rasmus Carlsen, stor vægt på den interne kultur:

"Når mennesker får stjerner på skulderen, så glemmer de at behandle andre med respekt. En leder, som ikke behandler medarbejdere ordentligt, kan være enormt demotiverende for en organisation. Det er uhyre vigtigt at have folk, som har positiv energi. Det er vi lykkedes med. Det modsatte kan være gift for en organisation," siger han.

Frihed under ansvar

Udover den positive energi har Flatpay fokus på at skabe en arbejdsplads med stort ansvar til den enkelte medarbejder. Der rekrutteres ud fra potentiale frem for erfaring, og medarbejderne opfordres til at stille spørgsmål og udfordre eksisterende praksis.

"Vi ansætter rigtig mange mennesker, og det kræver, at vi internt har en stærk kultur, hvor alle trives med frihed under ansvar og tør stille spørgsmål til det, man ikke forstår. Som virksomhed udfordrer vi status quo i markedet, og det kræver, at vi faciliterer en kultur, hvor vores medarbejdere tør gøre det samme internt," siger Camilla Wested, HR-partner i Flatpay.

Interne ledere bliver kulturbærere

For at sikre en stærk virksomhedskultur på tværs af markederne, sender Flatpay danske medarbejdere ud i nye lande frem for at ansætte eksternt.

"Der er gode udviklingsmuligheder, fordi vi vokser så hurtigt som virksomhed. Det er en stor prioritet for os at udstationere eksisterende medarbejdere til at indgå i åbningen af nye markeder. På den måde tror vi på, at vi kan sprede vores kultur og DNA på tværs af Flatpay," forklarer Camilla Wested.

Virksomheden planlægger at gå ind på et nyt marked i 2025, og her vil ledelsen fortsat bestå af medarbejdere med erfaring fra Flatpay.

"Der er ikke nogen lande, vi er i, hvor der ikke er en dansk direktør på topposten. Finland er undtagelsen, men her var det også en dansker i de første år. I bund og grund sender vi opskriften på succes videre til næste land," siger Rasmus Carlsen.

Flatpay fortsætter sin ekspansion med ambitionen om at udfordre betalingsbranchen – og med en strategi, der sikrer, at virksomhedens kultur følger med væksten.

Hippie de Luxe

Sponseret

Et elegant nyt produkt til efterårsbagningen

aida a/s

Sponseret

En nyhed i stål til farverige Confetti

Relateret indhold

30.10.2026Designbase.dk

Ferielukning i julen kan koste virksomheder dyrt

30.10.2026Designbase.dk

Invitas grønne markedsføring af køkkenkoncept var vildledende

30.10.2026Designbase.dk

Hübsch får millionbøde for ulovligt prissamarbejde

28.10.2026Designbase.dk

Nye momsfrister kan presse små frisørsaloner

27.10.2026Designbase.dk

Nina Vatansever bliver ny indkøbschef hos Sagaform Group

27.10.2026Designbase.dk

Store virksomheder trækker industriens opsving

26.10.2026Designbase.dk

Konkurserne stiger: Detailhandlen mærker fortsat presset

23.10.2026Designbase.dk

Finanslovsforslag kan presse små virksomheders likviditet

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex aps
Messe
Nordstil – orders.meetups.lifestyle.

As the central meeting point for the north, Nordstil attracts a large number of buyers to Hamburg every year. This is where regional retailers and many others meet innovative products to enrich their range for the coming season. A wealth of inspiration and a selection of products from all styles that cannot be found anywhere else in northern Germany.

Dato

09.01.2027

Sted

Hamborg Messe

Dimex aps
Messe
Nordstil 2027: Nye brands og produkter til butikkernes sortiment

Jagten på produkter, der kan give butikkerne en tydeligere profil, går blandt andet gennem nye leverandører og utraditionelle kombinationer af varegrupper. På Nordstil Winter 2027 i Hamborg får danske indkøbere mulighed for at gå på opdagelse blandt nye brands, innovative produkter og inspiration til den kommende sæson.

Dato

09.01.2027

Tid

09:00

Sted

Hamburg Messe

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Everything gets woven together!

Where trends, design and global business intertwine: Heimtextil is your platform for home and contract textiles and textile design. Experience innovative solutions for the entire interior design: with the Heimtextil Trends 27/28, visionary design by Patricia Urquiola, textile sustainability and order volumes of all sizes. For even more synergies, business success and new contacts from all over the world!

Dato

12.01.2027

Sted

Frankfurt am Main

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Når tekstiler former fremtidens rum

Tekstiler er for længst rykket ud af rollen som dekoration. De skaber stemning, forbedrer akustikken, tilfører varme og struktur og er med til at definere både private og professionelle rum. På Heimtextil 2027 i Frankfurt samles den internationale branche for at vise, hvor tekstildesign er på vej hen.

Dato

12.01.2027

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Maison&Objet
Messe
Maison&Objet

One House. All Interior Designs

Dato

14.01.2027

Sted

Paris

Formex
Messe
Formex

The Nordic region’s most important design and interior design marketplace

Dato

19.01.2027

Sted

Mässvägen 1, 125 80 Stockholm

Copyright 2023