Fritz Hansen åbner flagshipstore i København

I indre København åbner Fritz Hansen sin første flagshipstore i byen. Åbningsfesten afholdes anden weekend i september.

Fra Fritz Hansens flagshipstore i London. Foto: Fritz Hansen..

På hjørnet af Købmagergade og Valkendorfsstræde i indre København har møbelproducenten Fritz Hansen åbnet en flagshipstore.

Den nye butik bliver den første af sin slags i København, og de lokaler, som Fritz Hansen nu har overtaget, har tidligere huset det kongelige, danske postvæsen. Det skriver retailnews.dk.

Læs også: Fritz Hansen har købt Lightyears

I Fritz Hansens nye, københavnske flagshipstore kommer gamle kendinge som Arne Jacobsen og Poul Kjærholm til at være til stede, mens også yngre designprofiler som spanske Jaime Hayon, danske Cecilie Manz og Kasper Salto også vil være repræsenteret.

Fritz Hansen holder åbningsfest i weekenden den 9. til 10. september, men allerede nu er dørene åbne for besøgende.

aida a/s

Sponseret

Vanilla eller Chocolate? Ny minikop med stor personlighed

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

11.05.2026Designbase.dk

B2B-indkøbere stiller nye krav til leverandører

11.05.2026Designbase.dk

Konkurserne falder for fjerde måned i træk

07.05.2026Designbase.dk

Kun halvdelen af nye virksomheder overlever to år

07.05.2026Antex Plast A/S

Sponseret

Plastproduktion i Danmark

06.05.2026Designbase.dk

International vækst løfter Salling Group til rekordniveau

05.05.2026Designbase.dk

Ny B2B-analyse: Tre tendenser hos indkøbere

04.05.2026Designbase.dk

Vinderne af DM i Skills 2026 er kåret

30.04.2026Designbase.dk

Nye regler skærper krav til grøn markedsføring

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023