Inspired Home Show i Chicago aflyser kinesisk udstilling pga. Coronavirus

Efter konsultation med de kinesiske arrangører og udstillere har The Inspired Home Show valgt ikke at gennemføre til The International Sourcing Expo til marts.

The International Sourcing Expo åbner ikke på den kommende udgave af The Inspired Home Show 2020 i Chicago 14.-17. marts. Det har International Housewares Associations direktør Derek Miller netop annonceret, og beslutningen er blevet truffet for at beskytte industriens sundhed, sikkerhed og velvære mod bekymring for eksponering af virussen.

Resten af messen The Inspired Home Show fortsætter som planlagt med områderne Dine + Décor, Clean + Contain, Wired + Well og Discover, trendudstillinger, der viser det nyeste og mest innovative inden for bolig og husholdningsprodukter.

Besøgende der kommer fra Kina, vil også blive underlagt amerikansk told- og indvandringspolitik, der midlertidigt nægter indrejse i USA for udenlandske statsborgere, der har besøgt Kina inden for 14 dage efter ankomsten til USA.

The Inspired Home Show 2020 præsenterer 2.000 udstillere fra hele verden, heriblandt 400 nye virksomheder, der udstiller for første gang. Mere end 51.000 besøgende, inklusiv købere fra 130 lande, forventes. Yderligere oplysninger om messen, udstillere og registrering er tilgængelige på www.TheInspiredHomeShow.com

aida a/s

Sponseret

Nyheder til bordet fra Confetti

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

02.03.2026Designbase.dk

SMVdanmark: Valget skal handle om, hvordan vi gør kagen større

02.03.2026Designbase.dk

70 pct. af virksomhederne bruger nu AI

27.02.2026Designbase.dk

F&H splitter forretningen i lager og hovedkontor

27.02.2026Designbase.dk

Problemer på de digitale markedspladser

27.02.2026Designbase.dk

Byrdelettelser for op til 21,5 mia. kr. på vej til dansk erhvervsliv

26.02.2026Designbase.dk

Milliardløft til iværksætteri i landdistrikterne

25.02.2026Xilium

Sponseret

5 tegn på at din engrosvirksomhed er vokset fra e-conomic

25.02.2026Designbase.dk

Stigende forsikringspriser presser SMV’erne

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023