Investor køber sig ind i Ferm Living

Vendis Capital overtager en del af designvirksomheden Ferm Living.

Indehaver af Ferm Living, Trine Andersen, har netop indgået samarbejde med kapitalfonden Vendis Capital. Det sker blandt andet for at styrke den internationale udvikling:

”Partnerskabet med Vendis er et vigtigt skridt for Ferm Living. Jeg har længe ledt efter en partner, der kan hjælpe mig med de udfordringer, der er ved at drive en hurtigt voksende virksomhed. Vendis har ligeledes den rette internationale tilgang, som kan være med til at styrke den internationale udvikling af Ferm Living”, siger Trine Andersen, grundlægger og indehaver af Ferm Living, til Wood Supply.

Ferm Living har eksisteret i 10 år. Som Designbase tidligere har skrevet, giver Trine Andersen toppost-stafetten videre til Peter Thostrup pr. 1. april 2016.

aida a/s

Sponseret

Vanilla eller Chocolate? Ny minikop med stor personlighed

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

07.05.2026Antex Plast A/S

Sponseret

Plastproduktion i Danmark

06.05.2026Designbase.dk

International vækst løfter Salling Group til rekordniveau

05.05.2026Designbase.dk

Ny B2B-analyse: Tre tendenser hos indkøbere

04.05.2026Designbase.dk

Vinderne af DM i Skills 2026 er kåret

30.04.2026Designbase.dk

Nye regler skærper krav til grøn markedsføring

29.04.2026Designbase.dk

Ny direktør for Texcare hos Messe Frankfurt

29.04.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Det store comeback: iRobot sætter ny standard for robotrengøring i 2026

28.04.2026Designbase.dk

Erhvervstillid stiger – men pres på byggeri og SMV’er

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023