Kinesisk kæde åbner første butik i Danmark

En kinesisk livsstilkæde kunne for nylig slå dørene op for deres første butik i Danmark.

Det kinesiske livsstilbrand O.C.E. kunne for omkring to uger siden åbne sin første butik i København. Det skriver Dansk Markedsføring.

Selvom kæden er ny på dansk grund, har de stærke forbindelser designforbindelser. Hele sortimentet, der består af blandt andet tøj og boligprodukter, er designet af designere fra norden.

“Vores grundlægge var for år tilbage på besøg i Danmark og blev meget begejstret for enkeltheden og kvaliteten i dansk design. Han besluttede sig efter besøget for at starte O.C.E. stærkt inspireret af den danske designtradition”, siger overseas operation director for O.C.E., Jessa Wang till Dansk Markedsføring.

aida a/s

Sponseret

Nyheder til bordet fra Confetti

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

20.03.2026Designbase.dk

Længere mellem de tomme lokaler

18.03.2026Designbase.dk

Ny emballageforordning træder i kraft i august

16.03.2026Designbase.dk

Mindre bøvl, mere virksomhed

13.03.2026Designbase.dk

Antidumpingtold på 79 pct. har ramt den danske designbranche

12.03.2026Designbase.dk

Dansk erhvervsliv i stor, fælles kampagne mod formueskat

12.03.2026Antex Plast A/S

Sponseret

Fra designvision til plastproduktion

11.03.2026Designbase.dk

Grønne udsagn var vildledende

11.03.2026Designbase.dk

Nuura styrker ledelsen med ny COO

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023