Lars Larsen Group overtager Sofacompany

Sofacompany bliver en del af familieejede Lars Larsen Group.

PR-foto..

Siden Sofacompany blev grundlagt i Korsør i 2012 af ægteparret Cathrine og Christian Rudolph, har virksomheden år for år øget både omsætning og indtjening, og den kan ikke betegnes som andet end en kæmpe succes.

Nu tager virksomheden det næste store skridt, når familieejede Lars Larsen Group overtager ejerskabet, der siden 2017 har været majoritetsejet af kapitalfonden Procuritas.

”Jeg glæder mig rigtig meget til, at Sofacompany bliver en del af Lars Larsen Group. Det er en virkelig spændende virksomhed, som kan tilføre os rigtig meget”, siger CEO i JYSK, Jan Bøgh, der som en del af overtagelsen bliver formand for bestyrelsen i Sofacompany.

Han understreger samtidig, at Lars Larsen Group med overtagelsen leverer på en vigtig del af strategien.

”Opkøbet tager afsæt i vores strategi om, at vi ønsker at være endnu stærkere digitalt, så vi opnår samme markedsandel på de digitale platforme som med vores fysiske butikker. Her har Sofacompany et stort potentiale. Ikke mindst fordi virksomheden leverede gode resultater allerede inden coronakrisen ramte verden, og onlinesalget af blandt andet møbler blev øget yderligere”, siger Jan Bøgh.

- HCL

aida a/s

Sponseret

Nyheder til bordet fra Confetti

Formland

Sponseret

Udstillere klar med spændende nyheder på Formland Spring

Relateret indhold

10.02.2026Designbase.dk

Montana Furniture gennemfører skifte på posten som bestyrelsesformand

09.02.2026Designbase.dk

Ny analyse: Kommunerne svigter SMV’er i offentlige udbud

03.02.2026Designbase.dk

Nye bogføringskrav kan ramme 40.000 virksomheder uden varsel

02.02.2026Designbase.dk

Danske virksomheder er klar til europæisk teknologi

02.02.2026Designbase.dk

SMVdanmark roser ny cyberaftale: Vigtig styrkelse af erhvervslivets digitale sikkerhed

30.01.2026Witt Denmark A/S

Sponseret

Roomba ruller videre: iRobot styrker fundamentet og sætter kurs mod næste kapitel

30.01.2026Designbase.dk

Officielt miljømærke i markant vækst

30.01.2026Designbase.dk

Bruger du AI i din markedsføring?

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle

Copyright 2023