Ny analyse: SMV’erne holder optimisme-niveauet

Mens store virksomheder er blevet markant mere pessimistiske gennem 2025, så holder små og mellemstore virksomheder fast i en mere stabil tro på fremtiden. Det viser en ny analyse fra SMVdanmark.

Foto: 123RF.com

En ny analyse fra SMVdanmark viser, at de små og mellemstore virksomheder (SMV’er) fastholder en mere stabil erhvervstillid end de store virksomheder. Hvor de store virksomheder i august oplevede et fald i erhvervstillidsindikatoren til 98,1 – ned fra 100,1 i juli – ligger SMV’ernes indikator fortsat stabilt på 97,8.  

Siden slutningen af 2023 har de store virksomheder ellers været mere optimistiske end SMV’erne. Nu er forskellen næste forsvundet. 

Store forskelle på tværs af brancher

Udviklingen dækker dog over store forskelle mellem brancherne. I industrien viser SMV’erne en mere stabil tillid end de store virksomheder, og i detailhandlen er optimismen blandt SMV’erne nu over det historiske gennemsnit. I servicebranchen er de store fortsat mere optimistiske, mens bygge- og anlægsbranchen for første gang i år viser næsten ens vurderinger blandt små og store virksomheder. 

”Tallene viser tydeligt, at SMV’erne samlet er mindre påvirket af uroen på verdensmarkederne og Trumps toldkrige, som i øjeblikket trækker de store virksomheders forventninger ned. De små og mellemstore virksomheder har en mere stabil udvikling, da de overordnet er mindre afhængige af eksport til USA og mere fokuserede på danske kunder og nærmarkederne,” siger Thomas Gress, cheføkonom i SMVdanmark. 

Thomas Gress, cheføkonom i SMVdanmark. Foto: SMVdanmark

Han fremhæver især detailhandlen som et eksempel på den udvikling, analysen viser: 
 
”Det er bemærkelsesværdigt, at SMV’erne i detailhandlen nu ligger over det historiske gennemsnit. Det vidner om en branche, der har rejst sig efter energi- og inflationskrisen, og hvor de mindre virksomheder ser mere positivt på fremtiden end de store detailkæder,” siger Thomas Gress. 

Nye tal kan bidrage med vigtigt nyt perspektiv

Det er nyt, at SMVdanmark kan lave særskilte tal, der på tværs af brancher adskiller stemningen blandt små og mellemstore virksomheder fra de store virksomheder i Danmarks Statistiks konjunkturbarometer. Det giver et mere præcist billede af, hvad virksomhederne har af forventninger til fremtiden, og hvordan konjunkturerne mærkes i de mindre virksomheder, og viser forskelle, der ellers ville være skjult i de samlede tal.  

”I de officielle konjunkturtal har man traditionelt blandet virksomhedstørrelser sammen og dermed overset forskellene mellem de store og de mindre. Vores analyse viser, at SMV’erne ofte reagerer anderledes på konjunkturudviklingen end de store, og det giver et langt mere nuanceret billede af dansk økonomi. SMV’erne udgør rygraden i dansk erhvervsliv, men fylder ofte mindre i mediebilledet end de store virksomheder, så vores tal kan bidrage med et vigtigt og potentielt overset perspektiv” siger Thomas Gress. 

Konjunkturtallene opdateres hver måned. 

Fakta:

  • SMV’ernes erhvervstillidsindikator ligger på 97,8 i august 2025 – samme niveau som i juli.
  • De store virksomheders indikator falder fra 100,1 i juli til 98,1 i august.
  • I detailhandlen ligger SMV’erne nu på 103,2 – over det historiske gennemsnit, mens de store detailvirksomheder falder til 92.
  • I industrien viser SMV’erne en stabil udvikling (95,6), mens de store virksomheder falder markant til 84,0.
  • I servicebranchen har de store fortsat en højere tillid end SMV’erne (107,4 mod 97,8).
  • I bygge- og anlægsbranchen vurderer SMV’er og store virksomheder nu fremtiden næsten ens – for første gang i 2025.
  • Analysen bygger på Danmarks Statistiks spørgeskemadata, men resultaterne er særskilt opgjort for små, mellemstore og store virksomheder.
  • Referenceperioden er 2015-2024 (frem for 1998-2024 i de officielle DST-tal), hvilket giver et mere retvisende billede af de seneste års udvikling.

Hippie de Luxe

Sponseret

Et elegant nyt produkt til efterårsbagningen

aida a/s

Sponseret

En nyhed i stål til farverige Confetti

Relateret indhold

30.10.2026Designbase.dk

Ferielukning i julen kan koste virksomheder dyrt

30.10.2026Designbase.dk

Invitas grønne markedsføring af køkkenkoncept var vildledende

30.10.2026Designbase.dk

Hübsch får millionbøde for ulovligt prissamarbejde

28.10.2026Designbase.dk

Nye momsfrister kan presse små frisørsaloner

27.10.2026Designbase.dk

Nina Vatansever bliver ny indkøbschef hos Sagaform Group

27.10.2026Designbase.dk

Store virksomheder trækker industriens opsving

26.10.2026Designbase.dk

Konkurserne stiger: Detailhandlen mærker fortsat presset

23.10.2026Designbase.dk

Finanslovsforslag kan presse små virksomheders likviditet

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex aps
Messe
Nordstil – orders.meetups.lifestyle.

As the central meeting point for the north, Nordstil attracts a large number of buyers to Hamburg every year. This is where regional retailers and many others meet innovative products to enrich their range for the coming season. A wealth of inspiration and a selection of products from all styles that cannot be found anywhere else in northern Germany.

Dato

09.01.2027

Sted

Hamborg Messe

Dimex aps
Messe
Nordstil 2027: Nye brands og produkter til butikkernes sortiment

Jagten på produkter, der kan give butikkerne en tydeligere profil, går blandt andet gennem nye leverandører og utraditionelle kombinationer af varegrupper. På Nordstil Winter 2027 i Hamborg får danske indkøbere mulighed for at gå på opdagelse blandt nye brands, innovative produkter og inspiration til den kommende sæson.

Dato

09.01.2027

Tid

09:00

Sted

Hamburg Messe

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Everything gets woven together!

Where trends, design and global business intertwine: Heimtextil is your platform for home and contract textiles and textile design. Experience innovative solutions for the entire interior design: with the Heimtextil Trends 27/28, visionary design by Patricia Urquiola, textile sustainability and order volumes of all sizes. For even more synergies, business success and new contacts from all over the world!

Dato

12.01.2027

Sted

Frankfurt am Main

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Når tekstiler former fremtidens rum

Tekstiler er for længst rykket ud af rollen som dekoration. De skaber stemning, forbedrer akustikken, tilfører varme og struktur og er med til at definere både private og professionelle rum. På Heimtextil 2027 i Frankfurt samles den internationale branche for at vise, hvor tekstildesign er på vej hen.

Dato

12.01.2027

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Maison&Objet
Messe
Maison&Objet

One House. All Interior Designs

Dato

14.01.2027

Sted

Paris

Formex
Messe
Formex

The Nordic region’s most important design and interior design marketplace

Dato

19.01.2027

Sted

Mässvägen 1, 125 80 Stockholm

Copyright 2023