Ny EU-momspakke vil gavne dansk e-handel

EU-Kommissionen har netop fremlagt en momspakke for e-handlen i Europa, der rummer en række elementer, som vil gavne dansk e-handel.

Den moms-pakke, som EU-Kommissionen for nyligt har fremlagt, giver et tiltrængt åndehul for de danske e-handelsvirksomheder, som er udsat for svære rammevilkår med konkurrenceforvridende forhold og truende lovsjusk, skriver organisationen Dansk Erhverv i en pressemeddelelse.

”E-handlen i Danmark kan med denne pakke se frem til mere fair konkurrencevilkår, når de kæmper om kunderne på et marked, der i stigende grad er grænseoverskridende”, siger Kasper Ernest, der er EU-chef i Dansk Erhverv.

Virksomheder uden for EU skal også betale moms
Blandt pakkens indhold er et tiltag, der kan sikre, at alle varer købt uden for EU også pålægges moms i forbrugerens hjemland. Dermed fjerner EU den store skævvridning mellem danske e-butikker og e-butikker uden for EU, som hidtil har betydet, at priserne i danske e-butikker er 25 pct. højere end i udenlandske e-butikker.

Læs også: Danskene er vilde med at købe isenkram på nettet

”Vi har i årevis kæmpet for, at virksomheder uden for EU ikke fik en konkurrencefordel på 25 pct. af prisen. Hvis forslaget vedtages, vil det være en stor sejr for dansk e-handel”, siger Kasper Ernest.

Større momsprovenu på vej til DK
Pakken indeholder også et forslag om en lavere tærskel for, hvornår EU-virksomheder skal betale moms, når de sælger til Danmark. EU-virksomheder kan i dag undtages for at betale moms, hvis deres handel til Danmark er mindre end 35.000-100.000 euro om året. Den tærskel sættes nu ned til 10.000 euro. Det betyder, at alle udenlandske e-butikker, som driver forretning i Danmark, nu skal betale moms i Danmark.

”Forslaget vil ikke kun gavne den danske statskasse, det vil også ligestille de danske e-butikker med deres europæiske konkurrenter. Det er særdeles vigtigt, fordi danskerne er blandt de forbrugere, som handler mest over EU-grænserne”, forklarer EU-chefen.

Læs også: Dansk e-handel vokser markant

Dansk Erhverv opfordrer desuden til, at Skat prioriterer at indkræve moms fra udenlandske netbutikker – ikke mindst muligheden for at tjekke betalingsoplysninger og oplysninger om, hvor varerne er købt.

Hippie de Luxe

Sponseret

Et elegant nyt produkt til efterårsbagningen

aida a/s

Sponseret

En nyhed i stål til farverige Confetti

Relateret indhold

30.10.2026Designbase.dk

Hübsch får millionbøde for ulovligt prissamarbejde

28.10.2026Designbase.dk

Nye momsfrister kan presse små frisørsaloner

27.10.2026Designbase.dk

Nina Vatansever bliver ny indkøbschef hos Sagaform Group

27.10.2026Designbase.dk

Store virksomheder trækker industriens opsving

26.10.2026Designbase.dk

Konkurserne stiger: Detailhandlen mærker fortsat presset

23.10.2026Designbase.dk

Finanslovsforslag kan presse små virksomheders likviditet

22.10.2026Designbase.dk

Fire ud af ti små virksomheder overvejer at skifte bank

21.10.2026Designbase.dk

E-fakturering bliver ny standard for virksomheder i design- og interiørbranchen

Hold dig opdateret med designbase.dk

Bliv en del af design- og interiørbranchens eksklusive fællesskab. Få indsigt i de nyeste produkter, trends og tendenser, spændende interviews, temaer, unikke jobtilbud og spændende events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex aps
Messe
Nordstil – orders.meetups.lifestyle.

As the central meeting point for the north, Nordstil attracts a large number of buyers to Hamburg every year. This is where regional retailers and many others meet innovative products to enrich their range for the coming season. A wealth of inspiration and a selection of products from all styles that cannot be found anywhere else in northern Germany.

Dato

09.01.2027

Sted

Hamborg Messe

Dimex aps
Messe
Nordstil 2027: Nye brands og produkter til butikkernes sortiment

Jagten på produkter, der kan give butikkerne en tydeligere profil, går blandt andet gennem nye leverandører og utraditionelle kombinationer af varegrupper. På Nordstil Winter 2027 i Hamborg får danske indkøbere mulighed for at gå på opdagelse blandt nye brands, innovative produkter og inspiration til den kommende sæson.

Dato

09.01.2027

Tid

09:00

Sted

Hamburg Messe

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Everything gets woven together!

Where trends, design and global business intertwine: Heimtextil is your platform for home and contract textiles and textile design. Experience innovative solutions for the entire interior design: with the Heimtextil Trends 27/28, visionary design by Patricia Urquiola, textile sustainability and order volumes of all sizes. For even more synergies, business success and new contacts from all over the world!

Dato

12.01.2027

Sted

Frankfurt am Main

Dimex aps
Messe
Heimtextil 2027: Når tekstiler former fremtidens rum

Tekstiler er for længst rykket ud af rollen som dekoration. De skaber stemning, forbedrer akustikken, tilfører varme og struktur og er med til at definere både private og professionelle rum. På Heimtextil 2027 i Frankfurt samles den internationale branche for at vise, hvor tekstildesign er på vej hen.

Dato

12.01.2027

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Maison&Objet
Messe
Maison&Objet

One House. All Interior Designs

Dato

14.01.2027

Sted

Paris

Formex
Messe
Formex

The Nordic region’s most important design and interior design marketplace

Dato

19.01.2027

Sted

Mässvägen 1, 125 80 Stockholm

Copyright 2023